آمار دقیقی از واردات اسباب‌بازی وجود ندارد

به گزارش فناوری فرهنگی، محمد نخ‌چی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و تولیدکننده این حوزه درباره آمارهای متفاوت واردات اسباب‌بازی، اظهار کرد: متأسفانه در مورد ارائه آمار در حوزه اسباب‌بازی، اطلاعات دقیقی وجود ندارد. ما هیچ منابع و رفرنسی در ایران نداریم که در حوزه مصرف و واردات آن آمار سنجی درستی انجام دهد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی با اشاره به وجود قاچاق در حوزه اسباب‌بازی ادامه داد: زیرا یک‌بخشی از موجودی اسباب‌بازی در بازار از طریق قاچاق و برخی در اثر کم‌ارزی وارد می‌شود تمام این موارد در حجم محصولات اثر دارد و از تولیدات داخلی هم خبر نداریم که چقدر سهم دارد. در حالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته این منابع آماری به درستی وجود دارد و کاملاً مشخص است و براساس آن داده‌ها تحلیل درست انجام می‌شود.

این تولیدکننده اسباب‌بازی با وجود گفته‌های واردات ۹۰ درصدی اسباب‌بازی در کشور تصریح کرد: با توجه به این آمار اعلام شده، احساس می‌کنم صنعت اسباب‌بازی در این چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته، خصوصاً در سال گذشته و امسال که واردات اسباب‌بازی کم شده است این رقم تغییر کرده اما باز هم نمی‌توانم عدد خاصی را بگویم که واردات اسباب‌بازی در کشور چقدر است.

نخ‌چی گفت: البته باید به این موضوع هم اشاره کنم کشورهایی که در حوزه اسباب‌بازی توسعه‌یافته هستند سهم زیادی از واردات اسباب‌بازی را در کشورشان دارند. اکثر کشورهای اروپای در حوزه اسباب‌بازی وارداتشان بیشتر از صادراتشان است. در آمریکا هم همین است. شاید آمریکا یکی از قطب‌های تولید اسباب‌بازی در جهان باشد ولی بیشترین واردات اسباب‌بازی در کشورش را هم دارد.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد