آژانس‌های گردشگری تا ۲۰۲۱ مسافر خارجی ندارند

به گزارش فناوری فرهنگی،  شیوع ویروس کرونا خیلی از کسب و کارهای گردشگری را معلق و یا تعطیل کرد از جمله سفر و گردشگری در بین کشورها با این وجود سازمان جهانی گردشگری می‌گوید که بعد از پذیرفتن حضور این ویروس در زندگی بشر باید بتوانیم در کنار آن سفر ایمن داشته باشیم. برخی از کشورها مرزهای خود را به روی گردشگران برخی از همسایه‌های خود با رعایت سختگیری‌های درست باز کرده‌اند چون اقتصاد کشورشان بر پایه گردشگری شکل گرفته بوده و می‌بایست آن را فعال می‌کردند. اما در ایران هنوز این اتفاق نیفتاده است و هنوز مرزها برای ورود گردشگران باز نیست. به همین دلیل فعالان گردشگری در حوزه ورودی هنوز نمی‌دانند تکلیف شأن حتی برای چند ماه آینده چیست.

چون بسیاری از آنها باید از هم اکنون برای جذب گردشگر اقدام کنند. اما اکنون سه مشکل پیش روی آنهاست. یکی اینکه حتی اگر گردشگری درخواست سفر به ایران را داشته باشد، مرزهای کشور به روی خارجی‌ها باز نیست دوم اینکه بسیاری از گردشگران خارجی برای سفرهای خود از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی می‌کنند اما به دلیل شیوع ویروس این برنامه‌ریزی در حال حاضر امکان پذیر نیست. سوم اینکه شرایط سفر تغییر کرده و باید بسته‌های جدید سفر با شرایط ویژه دوباره تهیه و برای آن تبلیغ شود اقدامی که هنوز برای ایران انجام نشده است.

حامد حقیقی مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی که در حوزه ورود گردشگر به کشور فعالیت می‌کند به خبرنگار مهر گفت: برای شهریور ماه ۵ گروه کوچک از گردشگران اسپانیایی و کانادایی و فرانسوی داشتیم که می‌خواستند به ایران بیایند اما چون فعلاً ایران به گردشگران خارجی ورودی ویزا نمی‌دهد این سفرها نیز لغو شد. متأسفانه اکنون آژانس‌های مسافرتی هیچ اقدامی نمی‌توانند برای برنامه‌ریزی سفر در ماه‌های آینده داشته باشند ما معمولاً از الان برای بهار سال بعد باید تبلیغ می‌کردیم و برنامه ریزی‌ها برای ورود گردشگران خارجی را انجام می‌دادیم اما هیچ اتفاقی نیفتاده است. گردشگران خارجی از یک سال قبل یا حداقل از ۶ ماه قبل برای سفرشان به یک کشور خارجی برنامه‌ریزی می‌کنند و می‌دانند که در تعطیلات ژانویه و یا تعطیلات دیگر به کجا می‌خواهند بروند ما هم می‌دانیم که چه ماهی میزبان کدام گردشگران هستیم اما اکنون حداقل می‌دانیم که تا ۱۴۰۰ مسافری نداریم. ژانویه هم حتماً مسافر نخواهیم داشت.

عباس اسماعیلی نیز از آژانس داران قدیمی است که به خبرنگار مهر می‌گوید: وقتی هنوز نمی‌دانیم که چطور قرار است با ویروس زندگی کنیم چطور برای سفر گردشگران برنامه‌ریزی کنیم اگرچه کشورهای خارجی برای زندگی با ویروس برنامه‌ریزی کرده‌اند ولی ما هنوز این اقدام را انجام نداده‌ایم اگر بدانیم که چطور باید با ویروس سفر کنیم می‌دانیم که چطور گردشگران را هم به ایران بیاوریم.

وی ادامه می‌دهد: زمانی به دلیل گرانی دلار و عوارض خروج از کشور، تنها آژانس دارانی که مسافر از ایران خارج می‌کردند دچار ضرر شدند حالا ما که در حوزه ورودی کار می‌کنیم متضرر شدیم چون کسب و کار ما تنها با گردش خارجی‌ها در ایران می‌چرخید اما الان این راه هم بسته شده است. درحالیکه فعالان گردشگری بین‌المللی می‌گویند که باید بتوانیم این سفرهای بین‌المللی را مدیریت کنیم. ما از الان می‌دانیم که ژانویه ۲۰۲۱ هیچ مسافری نداریم حداقل بهار و تابستان سال ۱۴۰۰ نیز هیچ مسافری نخواهیم داشت یعنی در واقع ما یک سال دیگر هم بیکار هستیم حتی اگر آخر همین امسال مشکل ویروس حل شود. مسافران ما یک روزه تصمیم به سفر نمی‌گیرند. همان موقع هم که مرزها باز بود سفر به ایران اولویت آخر گردشگران خارجی بود الان حتی اگر همه مرزها باز شود باز هم سفر به ایران در اولویت آخر هست. به خصوص اینکه خبرهای شیوع بی رویه ویروس در ایران به خبرهای بد از کشورمان اضافه کرده است.

زهرا میری نیز از فعالان حوزه ورود گردشگران خارجی به ایران است که تبلیغ مثبت درباره ایران را امری واجب می‌داند و به خبرنگار مهر می‌گوید: ما باید بتوانیم تبلیغ خوب برای کشورمان را دوباره شروع کنیم. باید گردشگران خارجی بدانند که ایران هم در حال مبارزه با ویروس است و پروتکل‌های بهداشتی در مسیر گردشگران خارجی بیشتر رعایت می‌شود ولی ما مثل همیشه در این زمینه هم کم کاری کرده‌ایم این اتفاقات باعث می‌شود تا وقتی مرزها باز شد گردشگران هنوز برای ورود به ایران تردید کنند. من هم مانند بسیاری از آژانس‌های مسافرتی، دفتر خودم را تعطیل کرده ام و تنها به برخی از کارمندان گفته‌ام موضوع کنسلی سفرها را پیگیری کنند و یا گاهی ایمیلی را جواب بدهند.

منبع:مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد