ارائه خدمات رایگان به پیام رسانهای بومی در دیتاسنتر مادر شبکه ملی

به گزارش فناوری فرهنگی، سجاد بنابی با بیان اینکه فاز نخست مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات با ظرفیت ۱۰۰ رک تا هفته آینده در بومهن افتتاح می‌شود، گفت: فاز دوم این طرح تا پایان سال ظرفیت این مرکز را به ۲۰۰ رک می‌رساند.

وی در توضیح خدماتی که این دیتاسنتر ارائه می‌دهد، گفت: از آنجایی که ارائه یک سری خدمات پایه مانند پیام رسان و موتورجستجو در لایه هسته شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است، شرکت ارتباطات زیرساخت بستر ارتباطی و اطلاعاتی ارائه این خدمات را فراهم کرده است.

بنابی با بیان اینکه تا پیش از این شرکت ارتباطات زیرساخت تنها بستر ارتباطی را برای خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات فراهم می‌کرد، ادامه داد: اما هم اکنون به سمت فراهم کردن بستر اطلاعاتی نیز رفتیم به این معنی که در هسته شبکه ملی اطلاعات دیتاسنتر ایجاد کرده‌ایم تا ارائه خدمات پایه بدون اختلال و قطعی انجام شود.

نائب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات بستری در اختیار خدمات دهندگان پیام رسان و موتورجستجو قرار می‌دهد که بتوانند خدمات با کیفیت بهتری نسبت به قبل ارائه دهند.

وی ادامه داد: تا پیش از این برای اتصال خدمات پایه به شبکه ملی اطلاعات، دیتاسنترها باید از یک بستر اپراتورهای مختلف به شبکه زیرساخت می‌رسیدند. برای مثال یک پیام رسان باید از یک اپراتور اینترنت یک بستر ارتباطی می‌گرفت و پس از آن به مجموعه زیرساخت متصل می‌شد. در این صورت اگر این بستر به هر دلیلی دچار اختلال می‌شد ارتباط پیام رسان و یا دیتاسنتر نیز قطع می‌شد. مانند اتفاقی که چندماه اخیر به دلیل اختلال در فیبر شهرداری پیش آمد و باعث قطعی دیتاسنتر برج میلاد و از کار افتادن دسترسی بسیاری سرویس‌های اینترنتی شد.

بنابی گفت: ما برای اینکه این مشکل حل شود، در هسته شبکه ملی اطلاعات دیتاسنتر مادر ایجاد کردیم که سرویس‌های پایه مانند پیام رسان های بومی دیگر نگران قطعی ارتباطشان با شبکه نباشند.

وی با بیان اینکه دیتاسنترهایی که در چند وقت اخیر توسط دو اپراتور تلفن همراه در تهران و تبریز راه اندازی شده دیتاسنترهای اقماری این مرکز داده مادر محسوب می‌شود، تاکید کرد: ما در مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فاز نخست به پیام رسان ها و در فازهای آینده به خدمات دهندگان موتورجستجو و سرویس‌های ابری خدمات می‌دهیم.

نائب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه این مرکز تا هفته آینده دیتا سنتر در بومهن افتتاح می‌شود و ظرفیت ۱۰۰ رک دارد، خاطرنشان کرد: فاز دوم مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال به ۲۰۰ رک می‌رسد.

وی تاکید کرد: استفاده از خدمات دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات رایگان است و مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در اختیار پیام رسان ها قرار می‌گیرد.

منبع:مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد