از افزوده شدن روز گردشگری به تقویم تا عوارض سفر

به گزارش فناوری فرهنگی، در این هفته طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۵ مهر ماه به عنوان روز جهانی گردشگری در تقویم ملی ایران ثبت شد. از سال آینده این روز که مصادف با ۲۷ سپتامبر است به عنوان روز گردشگری در تقویم معرفی می‌شود.

در این هفته همچنین صحبت‌های رئیس انجمن موسیقی کرمانشاه خبرساز شد. فرزاد شهسواری مطمئن نیست که این خبر به صورت رسمی در ترکیه اعلام شده باشد اما در ادامه افزود: سال گذشته در قونیه از یک جمع موزیسین شنیدم که می‌خواهند تنبور را ثبت کنند امسال هم چند نفر از نوازنده‌ها خبر آن را دادند. در واقع اگر از این کار ترکیه غافل شویم مانند دو تار که به اسم آذربایجان ثبت شد، این ساز هم به اسم ترکیه جهانی می‌شود.

شهسواری افزود: شاید ترک‌ها بخواهند به نام تنبور خودشان این ساز را جهانی کنند ولی بالاخره تنبور برای اولین بار به اسم ترکیه ثبت خواهد شد. ترک‌ها از یک آرامگاه هم پول در می‌آورند حتی از اسم ملانصرالدین هم جاذبه ساخته اند غیر از تنبور از یک جمع فرهنگی که شاهرودی هم بودند شنیدم که ترکیه قصد داشته تا شیخ خرقانی را هم به نام خودش بزند. حتی به فکر تأسیس فرودگاهی به نام شیخ خرقانی هم افتاده بودند.

خیز ترک‌ها برای تصاحب مشاهیر ایرانی دور از ذهن هم نمی‌تواند باشد آنچنان که ۵ ماه پیش هم خانه موزه‌ای به نام فارابی دانشمند ایرانی در استانبول افتتاح شد. ولی درباره تنبور در هیچ سایت رسمی و خبری ترکیه‌ای در این باره به صورت رسمی اعلامی صورت نگرفته است.

تغییر زمان برگزاری نمایشگاه گردشگری

زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران تغییر کرد

زمان برگزاری سیزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از بهمن به اسفند ماه موکول شد. ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در گفتگو با مهر این خبر را تأیید کرد و گفت: ما زمان بیشتری برای نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی نیاز داشتیم بنابراین مدت زمان ۵ روزه در بهمن ماه به ما تعلق نمی‌گرفت به همین دلیل در اسفند ماه می‌توانیم دو نمایشگاه را با هم ترکیب کنیم و از سه روز به ۵ روز افزایش پیدا کند. یعنی از روز ۵ تا ۹ اسفند.‌

پیشنهاد تأسیس خانه فرهنگ شمس در قونیه از طرف ایران

پیشنهاد تاسیس خانه فرهنگ شمس / معرفی مفاخر ایران در قونیه

این هفته خبرنگار مهر گفتگویی با تنها عضو ایرانی بنیاد مولانا داشت که او پیشنهاد داد: ایران می‌تواند از حضور گردشگران خارجی در زمان بزرگداشت مولانا برای معرفی مفاخر خود در قالب داشتن یک مرکز فرهنگی به نام خانه فرهنگ شمس استفاده کند.

فروزنده اربابی گفت: می‌توانیم در قونیه خانه‌ای داشته باشیم که در آن تفسیر مثنوی یا شعرخوانی انجام شود و یا افراد و اساتید ایرانی را دعوت کنیم. ترک‌ها هم بابت این موضوع پولی از ما نمی‌گیرند. آنها می‌گویند اگر سفارت و یا مقام فرهنگی و دولتی این درخواست را داشته باشد با کمال میل انجام خواهیم داد. این خانه فرهنگ می‌تواند به اسم شمس باشد چون مولانا آنجاست و نمی‌توان گفت که خانه فرهنگ مولانا را داشته باشیم. حتی می‌توان از ظرفیت دانشجویانی که در دانشکده‌های سلجوق و یا استانبول وجود دارد نیز بهره ببریم. یا اینکه بروشورهایی از جاذبه‌های گردشگری و زیارتی مانند خراسان، آرامگاه شیخ عطار و باباطاهر و مقام شمس که چند سال است دولت نتوانسته در ایران کاری برای آن انجام دهد، تهیه کنیم. می‌توانیم پذیرایی ایرانی داشته باشیم و یا تفسیر قرآن، مثنوی شاهنامه و یا حافظ انجام شود. اگر ما برای ایرانی‌هایی که همیشه به این مراسم می آیند برنامه داشته باشیم دیگر آنها از فرط بی برنامگی ساعت ۳ صبح شروع به دف زدن در میدان نمی‌کنند! این افراد اگر اهل بینش نباشند به گرایشات ظاهری سوق پیدا می‌کنند.

حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض خروج

حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض/ بنزین سفر خودروهای گردشگری

این هفته معاون گردشگری کشور با بیان اینکه پیشنهاد شده از محل عوارض خروج مشکل تأمین بودجه بیمه راهنمایان حل شود، گفت: برای خودروهایی که پلاک گردشگری می‌گیرند می‌توان سهمیه بنزین در نظر گرفت.ولی تیموری معاون گردشگری به خبرنگار مهر گفت: در نظر داریم تا برای خودروهای گردشگری پلاک ویژه صادر شود تا از این طریق خودروهای سفر بتوانند از سهمیه بنزین استفاده کنند. او در این باره گفت: ما به برخی شرکت‌های حمل و نقل گردشگری مجوز می‌دهیم تا پلاک گردشگری بگیرند در آن صورت می‌توان سهمیه‌ای برای آنها اختصاص داد. اگر بگوییم به همه سهمیه سفر بدهید امکان تشخیص اینکه برای سفر استفاده شده یا نه وجود ندارد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی پیشنهاد کرده تا با توجه به افزایش عوارض خروج از کشور مشکل بیمه راهنمایان از بودجه این عوارض که به گردشگری اختصاص می‌یابد تأمین شود این موضوع باید تصویب شود.

آثار تاریخی موزه ملی جلوی پنجره‌ها

توصیه آتش نشانی به موزه داران/آثار تاریخی جلوی پنجره موزه ملی!

رئیس کارگروه میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی در توصیه‌هایی به موزه داران گفت: راه‌های فرار در مواقع بحران مانند راه پله و پنجره‌ها باز شود. موزه ملی نباید جلوی پنجره‌ها اشیای ارزشمند بگذارد.

اولین نشست تخصصی کمیته‌های مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه‌ها از صبح روز چهارم دی ماه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد و در آن کمیته‌ای برای حل مشکل بحران در موزه‌ها شکل گرفت. در این نشست، علی تهرانچی رئیس کارگروه میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی بیان کرد: همه کارکنان موزه‌ها باید نسبت به اهمیت آن بنا و فضاهایی که دارد، آشنایی داشته باشند. باید چک لیست بازدیدهای روزانه، ماهیانه و شش ماهه از بناهای تاریخی تهیه و یک نسخه از آن در خارج از بنا نگهداری شود.

تهرانچی به بازدیدش از خانه قوام السلطنه اشاره کرد و گفت: یک کپسول ۱۲ کیلویی در بخشی از این خانه قرار داده شده است. خانم کارشناس موزه چطور می‌تواند این کپسول را برداشته و در موقع بحران از آن استفاده کند؟ باید چیدمان داخلی فضاهای موزه‌ای از نظر جانمایی اشیا مورد بررسی قرار گیرد. درست است که دکوراتیو در موزه‌ها مهم است، ولی وقتی بحث ایمنی مطرح می‌شود باید زیبایی را حذف کرد.

وی تصریح کرد: در موزه ایران باستان متوجه شدم تابلوهای راهنما برای موقعیت فروشگاه وجود دارد، ولی پلان دیگری در تابلوها مشاهده نمی‌شود. به دلیل ملاحظات امنیتی، پشت پنجره‌ها از حفاظ استفاده کرده اند، در حالی که پنجره‌ها به عنوان راه فرار محسوب می‌شوند. ما می‌خواهیم خیلی از این فضاها که مسدود شده، باز شوند، حتی در موزه ایران باستان دیدم که اشیای گرانبها را به پنجره‌ها چسبانده اند.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد