اقتصاد دانش بنیان شکوفاکننده ظرفیت های بومی است

به گزارش فناوری فرهنگی، سورنا ستاری در جلسه رونق تولید و اقتصاد دانش بنیان گلستان اظهارکرد: دیدگاه ما این است که توسعه یک فرآیند درون زا است و کسی نمی تواند از بیرون به استان کمک کند و باید نیروهای انسانی داخلی توسعه را شکل دهند.

ستاری با بیان این که با ورود صنعت از خارج توسعه اتفاق نمی افتد به استان اصفهان اشاره کرد و گفت: در اصفهان هر حرفه ای که فکر می کردیم که به توسعه می انجامد از جمله فودلاد، سیمان، پتروشیمی، پالایشگاه، شهرک صنعتی و غیره را امتحان کردیم اما استان اصفهان جزو سه استان آخر در زمینه بیکاری است.

وی ادامه داد: اکنون توسعه اصفهان که ظرفیت های درونی فوق العاده ای در زمینه فرهنگ و گردشگری دارد، اتفاق افتاده و دیگر نمی توان به ظرفیت های صنعتی آن اضافه کرد اما نرخ بیکاری در آن بالا است.

ستاری گفت: اگر چنین صنعت هایی به گلستان بیاید همان نگرش بیرونی است یعنی عده ای در بیرون نشسته و تصمیم گیری می کنند.

وی اضافه کرد: گلستان ظرفیت های فوق العاده ای دارد آب و هوا و مساحت آن مانند هلند است ولی آنها به چه شیوه از کشاورزی استفاده می کند و استان به چه شیوه ای استفاده می کند؟

خام فروشی به توسعه نمی انجامد

ستاری تصریح کرد: خام فروشی محصولاتی مانند نفت و کشاورزی و غیره به هر شکل پدیده ای است که نسل های بعدی ما را مسخره خواهند کرد.

وی گفت: خام فروشی ارزش افزوده ندارد و با آن نمی تواند تحصیلکرده ها را در استان نگه داشت و هنری نیست که نیاز به دانش و مهندس و دکتر داشته باشد.

ستاری ادامه داد: شرکتی که تکنولوژی و خط تولیدی را از خارج آورده که دانش و نیروی انسانی آن در استان نیست، نمی تواند شما را به توسعه برساند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تأکید کرد که توسعه در استان درون زا و مبتنی بر نیروی انسانی است و باید در داخل اتفاق بیفتد.

وی بیان کرد: کمکی که ما می توانیم انجام دهیم که این زیرساخت ها و اکوسیستم را فراهم کنیم تا بخش خصوصی روی آدم ها سرمایه گذاری کند.

ستاری گفت: در اقتصاد، نوع آموزش نیروی انسانی و اکوسیستمی که در اختیار آن ها قرار می گیرد و سرمایه گذاری که توسط بخش خصوصی روی افراد انجام می شود، مهم است.

وی با بیان این که در اقتصاد دانش بنیان پول دولتی مهم نیست، پول بخش خصوصی مهم است، اضافه کرد: می توانیم همه زانوی غم بغل کنیم که چرا بچه های ما به دیگر استان ها و خارج از کشور می روند درحالی که خودمان مقصر هستیم و باید نوع تفکر و بینش را درست کنیم.

ستاری تصریح کرد: گلستان ظرفیت های فوق العاده ای در زمینه کشاورزی و گیاهان دارویی و معادن دارد و ظرفیت های فرهنگی بالایی فرهنگی دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به فرهنگ شهرستان گنبدکاووس اظهارکرد: ارزش این ها از معادن خام فروشی بیشتر است و باید نوآوری داشت و به همه این مسائل اهمیت داد.

وی افزود: می توان استارپ هایی را در زمینه گیم، انیمیشن، گردشگری و غیره در این شهرستان ایجاد کرد.

پارک فناوری گلستان از لحاظ زیرساخت بسیار فقیر است

ستاری بیان کرد: وظیفه ما کمک است و متاسفانه گلستان در این زمینه کمبود دارد و بخشی از آن هم به کوتاهی ما برمی گردد.

وی ادامه داد: پارک فناوری گلستان از لحاظ زیرساخت بسیار فقیر است و این نوع پارک ها دهه ۸۰ میلادی است و باید بخش های خصوصی پارک بزند اتفاقی که در هم اکنون در تهران می افتد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: بودجه قابل توجهی را برای گلستان خواهم گذاشت و مشکلی برای تأمین اعتبار کارخانه های نوآوری گلستان نخواهیم داشت و می توان از فردا شروع کنیم و کاری کنیم که تا پایان سال فضاها برای جوان ها آماده شود.

ستاری بیان کرد: خام فروشی راه توسعه نیست و باید جوان های بااستعداد همین جا مشغول به کار شوند.

وی خاطرنشان کرد: به هراندازه که از کشف معدن خوشحال می شوید باید از برگرداندن فارغ التحصیلان به شهرتان هم خوشحال باشید.

ستاری گفت: در زمینه زیرساخت ها و شرکت های دانش بنیان آمادگی کمک هستیم و بیش از ۱۴۰ نوع خدمت به این شرکت ها ارائه می دهیم.

وی بیان کرد: صندوق پژوهش و فناوری را باید سریع تر شکل دهید زیرا جزو معدود استان هایی هستید که صندوق ندارد.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد