تقی‌پور انوری: وقتی می‌دانیم فضای مجازی از خارج مدیریت می‌شود نمی‌توانیم بیکار بنشینیم

به گزارش فناوری فرهنگی، رضا تقی‌پور انوری  گفت: مفهوم حکمرانی در جهان در حال تغییر است فضای مجازی این روزها به انقلابی نظیر انقلاب صنعتی نزدیک می‌شود. گسترش روزافزون قابلیت‌های فضای مجازی، جهانی شدن ارتباطات، انفجار اطلاعات و فناوری‌های نوظهور موجب مطرح شدن رویکردها و مفاهیم نوین و رشد فزاینده سایبری شده است. به گفته صاحب‌نظران در ابتدای یک انقلاب قرار داریم. این انقلاب شیوه‌ی زندگی، کسب و کار و ارتباطات ما را به شکلی تغییر می‌دهد که دامنه، مقیاس و پیچیدگی بی‌سابقه‌ای دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که فضای مجازی از دو مفهوم سایبر (مباحث فنی) و فضا (مباحث انسانی) تقسیم می‌شود، اظهار کرد: فضای مجازی این روزها روی حاکمیت‌های ملی تاثیر می‌گذارد. حاکمیت فضای سایبر یکی از ابعاد جدید حاکمیت ملی در فضای سایبری است و حاکمیت ملی این فضا باید به تدریج شکل بگیرد. حاکمیت دارای سه عنصر قلمرو، شهروندان و سیاست است. ما باید این سه عنصر را در مدیریت فضای سایبر بازتعریف کنیم در غیر این صورت از قافله جهانی عقب می‌مانیم.

تقی‌پور انوری با استناد به بیانات مقام معظم رهبری در مورد فضای مجازی و مدیریت خارجی آن اظهار کرد: رهبری در فرمایشاتی به دولت گفتند که فضای مجازی بیرون از اختیار ما مدیریت می‌شود. این فضا مثل آب روان نیست که هر طور که بخواهیم از آن استفاده بکنیم، چرا که دیگران این آب را با خودشان به سمتی هدایت می‌کنند. وقتی می‌دانیم که این فضا از خارج مدیریت می‌شود نمی‌توانیم بیکار بنشینیم. ما نمی‌توانیم مردم خود را بی‌پناه رها کنیم، چرا که عوامل مسلط بین‌المللی در این زمینه‌ها فعال هستند به همین خاطر تاکید من روی شبکه ملی اطلاعات است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از «فراهم نشدن امکانات برای تشکیل شبکه ملی اطلاعات» انتقاد کرد و گفت: ما از زمان‌بندی منطقی عقب هستیم. در زمینه‌ی مسائلی مثل حاکمیت داده‌ها و حاکمیت الکترومغناطیسی و فناوری خلأ‌هایی وجود دارد. مجلس یازدهم وظیفه دارد با توجه به آثار چشم‌گیر فضای مجازی در زندگی فردی و اجتماعی و لزوم بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه‌ی خدمات مفید و بهره‌گیری از فرصت‌های این فضا به سرعت قوانینی تصویب کند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به وضعیت معیشتی مردم اظهار کرد: با رشد فزاینده شاخص‌های بورس در بازار سرمایه اقتصاد ملی با رکود تورمی بیشتری مواجه شد از ماه‌ها قبل هشدارهایی داده بودیم اما توجه نکردند و با طرح مسائل انحرافی مثل پیش‌فروش نفت آن هم بدون مجوز قانونی اقدامی برای کاهش قیمت‌های سهام را به وجود آوردند و رنج دیگری به رنج‌های مردم اضافه شد.

منبع:ایسنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد