جزئیات جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران اعلام شد

به گزارش فناوری فرهنگی، «جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران» که پیش‌تر با نام «جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران» شناخته می‌شد، در حالی به دوره هشتم خود رسیده است که علاوه بر اصلاح نام آن، تغییراتی اساسی در این جشنواره به وجود آمده تا بیش‌ترین حمایت از تولید بازی در کشور به عمل آید.

فراخوان هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران اول آذرماه منتشر شد و بازی‌سازان فرصت دارند آثار خود را تا پانزدهم دی ماه برای جشنوراه ارسال کنند. در نهایت هم قرار است 16 اسفند، برترین بازی‌های ایرانی معرفی شوند.

برای نخستین بار شورای سیاست‌گذاری برای برگزاری جشنواره بازی‌های ویدیویی تشکیل شده است و در این شورای 11 نفره، نمایندگانی از بخش‌های مختلف این صنعت، از بازی‌سازان گرفته تا منتقدان و خبرنگاران، حضور دارند. تشکیل همین شورا نیز سبب شده تا بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تغییراتی اساسی و موثر در برگزاری جشنواره ایجاد کند.

حسن کریمی قدوسی – مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای- درباره جوایز اهداشده در این جشنواره توضیح داد: هزینه برگزاری و جوایز جشنواره نسبت به سال گذشته حدود 10 درصد افزایش داشته که رقمی متداول محسوب می‌شود. با این حال از هزینه‌های برگزاری این رویداد به شدت کاسته شده و این کاهش هزینه به جوایز منتقل شده است.

بر اساس نظر شورای سیاست‌گذاری، امسال به طور آزمایشی به جای هشت ژانر، 13 ژانر برای جشنواره در نظر گرفته شده و البته در صورتی که برای هر ژانر، کمتر از سه کاندیدا وجود داشته باشد، آن ژانر حذف شده و در یک ژانر کلی‌تر ادغام خواهد شد.

یکی دیگر از اتفاقات قابل توجه، تغییر فرایند داوری به سمت شفاف‌تر شدن است. بر این اساس قرار است به جای آن که یک نفر (دبیر جشنواره) داوران را به تنهایی انتخاب کند، فهرست داوران را شورای ۱۱ نفره سیاست‌گذاری انتخاب و اعلام کند تا آن‌ها به انتخاب بهترین بازی و بهترین دستاوردها بپردازند. علاوه بر این قرار است «آکادمی جشنواره» نیز، مانند بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی، تشکیل شده و آرای بیش از ۵۰ نفر در دوره نخست، بهترین بازی‌های ژانرهای مختلف را انتخاب کنند.

محمد حاجی‌میرزایی -دبیر هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران- در این باره می‌گوید: بهترین بازی و دستاورد را 10 داور منتخب شورای سیاست‌گذاری انتخاب خواهند کرد. هم‌چنین پنج داور نیز برای دسته‌بندی ژانرها انتخاب می‌شوند.

یکی دیگر از تغییران جشنواره هشتم، تغییر نام و کاراکتر آن است. براساس این گزارش از آنجا که این جشنواره تنها به بررسی بازی‌های رایانه‌ای نمی‌پردازد و بازی‌های موبایلی را نیز مدنظر دارد، با پیشنهاد اعضای شورای سیاست‌گذاری، به جای واژه «رایانه‌ای»، از کلمه «ویدیویی» استفاده می‌شود. علاوه بر این با توجه به این که جشنواره میزبان بازی از سراسر کشور است، به جای تهران، نام ایران به آن اطلاق می‌شود تا در نهایت «جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران» به «جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران» تغییر نام دهد.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای همچنین از طراحان خلاق دعوت کرده است تا کاراکتر جدیدی برای این جشنواره طراحی کنند تا به جای تندیس غزال جشنواره و کاراکتر گربه، به نماد اصلی این رویداد بدل شود. فراز شانیار -مدیر دپارتمان هنری انستیتو ملی بازی‌سازی- در این باره می‌گوید: تنها محدودیتی که در انتخاب شخصیت جشنواره وجود دارد، ایرانی بودن آن است. وگرنه به عنوان مثال طراحان می‌توانند از یک گونه جانوری که در ایران زندگی می‌کند، الهام بگیرند یا از شخصیت انسانی با لباس‌های محلی امروزی شده استفاده کنند.

داور فراخوان طراحی شخصیت اصلی جشنواره هشتم ادامه می‌دهد: از ویژگی‌های مهم شخصیت این است که وضوح داشته باشد، بیش از حد انتزاعی نباشد و بیش از حد هم واقع‌گرایانه نباشد، قابل درک باشد و اصول اولیه طراحی و گرافیک مثل تناسبات اعضای بدن و حجم‌پردازی هر چند ساده در طراحی شخصیت رعایت شود. کاراکتر باید از فاصله دور قابل تشخیص باشد و قابلیت این را داشته باشد که در حالت‌های مختلف طراحی شود.

مهم‌ترین شرط حضور بازی‌ها در جشنواره این است که در طول یک سال گذشته در یکی از مارکت‌های دیجیتال داخلی و خارجی یا به صورت فیزیکی منتشر شده باشد. دبیر جشنواره هشتم در این باره توضیح داد: انتشار بازی در حالت Early access و Soft lunch نیز مورد قبول است. اما سایت جشنواره دیگر مکانی برای آپلود فایل ندارد و باید امکان دانلود بازی از استورها برای داوران جشنواره فراهم باشد.

حاجی‌میرزایی درباره اختتامیه این رویداد نیز می‌گوید: تنها بازی‌سازانی که به مرحله نهایی جشنواره برسند به مراسم اختتامیه دعوت می‌شوند و کوچک کردن اختتامیه یکی از راه‌های کاهش هزینه بود. سایر بازی‌سازان علاقه‌مند نیز می‌توانند مراسم را به صورت آنلاین تماشا کنند. بازی‌سازان سراسر کشور تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت جشنواره به نشانی irangamefestival.ir نسبت به ثبت و ارسال آثار خود اقدام کنند.

منبع: ایسنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد