درخواست صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای انعکاس خدمات مورد نیاز

به گزارش فناوری فرهنگی، دکتر علی وحدت در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام فعال در حوزه معدن، متالوژی و فولاد، با اشاره به برنامه جدید صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ، اظهار کرد: به دلیل اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ، خط ویژه‌ای در صندوق برای آنها در نظر گرفته‌ایم تا از این طریق بتوانیم نیازهایشان را رفع کنیم. به بیان ساده‌تر ما منطبق بر نیازهای آنها سرویس‌های ارائه خدمات را تعریف می‌کنیم. از همین رو شرکت‌های کوچک را به سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری که در حال حاضر نزدیک به ۲۰ صندوق فعال هستند، هدایت کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در گذشته صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان کارگزار فعالیت می‌کردند، به این معنی که ارزیابی و نظارت را بر عهده داشتند، اما در حال حاضر نزدیک به هزار میلیارد تومان به آنها خط اعتباری اختصاص داده‌ایم، لذا انتظار ما این است که شرکت کوچک‌تر برای رفع نیازهای خود به سراغ صندوق‌های پژوهش و فناوری بروند.

وحدت، نبود سرویس‌های موازی را امری ضروری دانست و گفت: در حوزه مأموریت با شرکت‌های بزرگ، به دنبال تعریف سرویس‌های موازی نیستیم و تلاش داریم دریابیم در کنار حیات مالی شرکت‌ها، ما چه نقشی می‌توانیم داشته باشیم؟ از همین رو برخی سرویس‌ها را تصحیح و برخی را تسریع کردیم؛ چرا که رفع نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از اساسی‌ترین مأموریت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان تسهیلات و خدمات این صندوق به شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان پرداخت و صدور ضمانت‌نامه را یکی از خدمات دانست و ادامه داد: زمانی که بخش خصوصی طرف قرارداد شرکت‌ها است، ضمانت‌نامه‌های صادر شده از جانب بانک‌ها، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که همان ضمانت‌نامه بانکی معمول است. یکی از اقدامات اساسی، در این زمینه استقرار چندین بانک در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برای سهولت کار و رفع نیازهای شرکت‌های بزرگ در این زمینه است.

وحدت با بیان اینکه برای ضمانت‌نامه بانکی نیاز است تا یک بار حد اعتباری شرکت‌ها برای صندوق مشخص شود، خاطر نشان کرد: تعیین حد اعتباری صندوق با حد اعتباری بانک‌ها تفاوت زیادی دارد. دلیل آن هم این است که صندوق نوآوری سوابق فنی شرکت‌ها را به طور جدی مورد بررسی قرار می‌دهد. این نوع ضمانت‌نامه‌ها معمولاً یک روزه صادر می‌شوند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی سرویس لیزینگ را از دیگر خدمات به شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: اگر شرکت‌های بزرگ تعامل مناسبی با ما داشته باشند، این سرویس ابزار خوبی برای تحریک تقاضا خواهد بود؛ چراکه اگر محصول با یک بسته مالی همراه شود، می‌تواند جذابیت آن را برای خریدار چند برابر کند.

وی، نمونه‌سازی را نیز به عنوان یکی دیگر از خدمات این صندوق برشمرد و افزود: خدمت دیگر ما “سرمایه در گردش” است که بانک‌ها به سه صورت یک ساله، دو ساله و سه ساله با نرخ سود متفاوت ارائه می‌دهند که در صورت معرفی از سوی ما به بانک، آنها الزام به پرداخت هستند.

وحدت با تاکید بر اینکه چنانچه خدمتی دیگر مدنظر شرکت‌های دانش‌بنیان است، می‌توانند آن را به ما منعکس کنند، خاطر نشان کرد: ما به دنبال تعامل دو سویه با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور هستیم. در این حوزه فرض ما بر این است که با حدود کمتر از ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان بزرگ روبه‌رو هستیم، لذا اساس کار ما بر این است که نیاز این ۵۰۰ شرکت را به صورت تک‌تک بررسی کرده و آنها را رفع کنیم. تمام این اقدامات زمان‌بر است، ضمن آنکه اصلاح فرهنگ یک سازمان نیز کار راحتی نیست؛ اما تمام پرسنل صندوق نوآوری و شکوفایی تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به کار می‌برند.

منبع: ایسنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد