عملکرد ایران در حوزه استارتاپ‌ها جای تحسین دارد/ تغییر از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش‌بنیان دشوار است

به گزارش فناوری فرهنگی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی خلاق در کشور اظهار کرد: این نیروی انسانی پایه اقتصاد دانش بنیان در ایران است و افزایش شمار تعداد دانشجویان نیز حاکی از همین مسئله است، با تکیه به خلاقیت همین جوانان تحصیل کرده می توان برای توسعه اقتصاد دانش بنیان اقدام کرد، چنانچه امروز شاهد حرکت های خوبی در بسیاری از شرکت های دانش بنیان هستیم.

توسعه استارتاپ ها با نقش آفرینی جوانان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه به تلاش های اخیر ایران در مورد توسعه استارتاپ ها اشاره کرد و گفت: استارتاپ های خوبی در حوزه هایی همچون فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند که جوانان کارآفرین در آن ها نقش کلیدی دارند؛ در چند سال اخیر این استارتاپ ها رشد خوبی داشته اند، همچنین در حوزه اختراعات نیز ثبت بین المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد سریع و خوبی داشته و انتظار می رود وایپو بتواند در مورد ثبت پتنت این کارآفرینان جوان ایرانی در دنیا ما را یاری کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: تغییر از رویه اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش بنیان اقدام دشواری است، در خصوص گزارش شاخص جهانی نوآوری هم مشکل کمبود داده های موجود و عدم تعامل میان بخشی وجود دارد؛ بنابراین تعاملات ما با وایپو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روند رو به رشد ثبت پتنت

در ادامه این جلسه گری مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری با اشاره به گزارش شاخص جهانی نوآوری (GII) که سالانه توسط وایپو تهیه می شود، عنوان کرد: رتبه اعلام شده در این گزارش، نه نشانگر توانمندی های ایران و نه واقعیت موجود است.

وی ادامه داد: عملکرد مناسب ایران در حوزه استارتاپ ها جای تحسین دارد و ما تمام تلاش های ایران در حوزه نوآوری را درک می کنیم. ضمن اینکه در بسیاری از کشور ها و اقتصاد های بزرگ دنیا و نیز در کشور های منطقه، نوآوری در مرکز توجه قرار دارد.

مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری در بخش بعدی سخنان خود به افزایش درخواست ها برای ثبت پتنت اشاره کرد و گفت: با توجه به روند رو به رشد در این حوزه نیاز به ارزیابان آموزش دیده وجود دارد. البته موضوع ارزیابی، موضوعی دشواری است. به این دلیل که بخشی از ارزیابی در اصل از طریق تقاضای بازار و مخاطبان انجام می شود.

برگزاری کارگاه های مرتبط با مالکیت فکری

وی ادامه داد:، اما مسئله مهمتر در خصوص آموزش بخش مالی است. به این دلیل که سرمایه گذاران، علاقه چندانی به سرمایه گذاری در حوزه دارایی های غیرملموس ندارند و توسعه بازار دارایی برای سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار دشوار است بنابراین وجود حوزه ای که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم نیز ضروری است. البته اقدامات بر اساس شرایط هر کشور متفاوت است، اما به طور کلی با برگزاری کارگاه ها و متقاعد کردن سرمایه گذاران این کار انجام می شود.

در پایان این جلسه قرار شد با همکاری وایپو، کارگاه های مرتبط با مالکیت فکری برای کشور های منطقه در ایران برگزار شود. پیش از این کارگاه های ارزیابی فناوری با همکاری وایپو در ایران برگزار شده است، اما تربیت ارزیابان حقوقی جوان یکی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.
این جلسه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، گری مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری، علی مرتضی بی رنگ قائم مقام در امور بین الملل و رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، حسام زند مدیرکل تجاری سازی معاونت علمی و اندرو آنگ مدیر آسیا و اقیانوسیه وایپو برگزار شد.

منبع: نسیم آنلاین

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد