معیارهای دانش بنیان شدن محصولات و شرکت های فناور اعلام شد

به گزارش فناوری فرهنگی، چند سالی می شود که موضوع دانش بنیان شدن شرکت ها و کالاها مطرح شده است تا کشور در مسیر تجاری سازی کالاهای بومی حرکت کند. ارزیابی شرکت ها و محصولات شرکتها برای دریافت تائیدیه دانش بنیانی باید بر اساس معیارهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سنجیده شوند.

دانش بنیان شدن کالا و خدمات

یکی از این معیارها برای دانش بنیانی شدن کالاها و خدمات  که مورد تایید معاونت علمی است، سطح فناوری کالاهاو خدمات است که باید در حوزه فناوری­های بالا یا متوسط به بالا قرار گرفته باشند.

از دیگر معیارهای ارزیابی، مرحله تولید کالاهای ارائه شده است؛ بدان معنا که محصول باید در حال تولید یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشد؛ در مورد خدمات می توان گفت که باید دارای اسناد فروش باشند.

طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه از دیگر معیارهای ارزیابی شرکت های دانش بنیان است که شرکت باید طراحی اساسی و قابل توجهی مبتنی بر فعالیت­های تحقیق و توسعه، حداقل در یکی از «طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت»، «طراحی یکپارچه‌سازی کالا و خدمت» و «طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات) تولید» داشته باشد.

معیارهای شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های‌ دانش‌بنیان شامل چهار دسته نوپای سطح یک، دو و شرکت های تولیدی سطح یک و دو هستند.

شرکت­ ها می توانند با ارائه خدمات تجاری‌سازی مطابق با فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان، بصورت شرکت «تولیدی نوع ۲» تایید شوند. همچنین شرکت ­های ارائه دهنده خدمات شتابدهی کسب و کار مطابق با فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و بدون نیاز به اسناد فروش، می ­توانند بصورت شرکت «نوپا نوع ۲» یا «تولیدی نوع ۲» تایید شوند.

تاییدیه دانش‌بنیان شرکت­ها برای استفاده از مزایای قانون، به مدت (۲) سال بوده و تمدید این زمان، منوط به ارزیابی و تایید مجدد شرکت از سوی معاونت علمی است.

معیارهای طراحی مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه

برای شرکت هایی که خواستار دانش بنیان شدن مبتنی بر فعالیت های تحقیق و توسعه هستند معیارهای «زیرسیستم اصلی کالا و خدمت»، «یکپارچه‌سازی کالا و خدمت (فعالیت‌های صرفا مونتاژ، مشمول این بند نیست)»، « فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات) تولید» در نظر گرفته شده است.

شرکت ها باید بر اساس این معیارها مورد ارزیابی قرار بگیرند تا بر اساس تحقیق و توسعه شان مجوز دانش بنیانی دریافت کنند.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد