دانشگاه آزاد میزبان جشنواره بین المللی بازی سازی جهانی می شود

به گزارش فناوری فرهنگی، فدراسیون ورزشهای الکترونیک آسیا و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه تعریف و اجرای مشترک جشنواره بین المللی بازی سازی جهانی با مشارکت فدراسیون جهانی ورزش های الکترونیک به تفاهم رسیدند.

 از واحد علوم و تحقیقات، فدراسیون ورزشهای الکترونیک آسیا و این واحد دانشگاهی در پی سیاست های حاکم بر برنامه ملی بازی های رایانه ای که از سوی رئیس جمهوری به تمام دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شده است، تفاهم نامه همکاری های مشترک امضا کردند.

این تفاهم نامه با موضوع همکاری و مشارکت طرفین در برگزاری جشنواره، مسابقات، فستیوال ها و نمایشگاه های مرتبط با موضوع ورزش های الکترونیک و بازی های رایانه ای در سطح کشور و بخش های بین المللی، برگزاری برنامه های مشترک آموزشی، تخصصی در سطح دانشگاه ها، حضور مشترک طرفین در برنامه های بین المللی و آسیایی در موضوع ورزش های الکترونیک و بازی های رایانه ای و تعریف و اجرای مشترک اولین دوره مسابقات دانشجویی بازی سازی در سطح کشور به امضا رسید.
تعریف و اجرای مشترک جشنواره بین المللی بازی سازی جهانی با مشارکت فدراسیون جهانی ورزش های الکترونیک فدراسیون آسیایی و دانشگاه های برتر جهان به میزبانی واحد علوم و تحقیقات و با مشارکت نهادهای دولتی و بخش های خصوصی در قالب این تفاهم نامه اتفاق خواهد افتاد.
راه اندازی و برگزاری لیگ بازی های رایانه ای دانشجویان در سطح دانشگاه های آزاد اسلامی و با مشارکت دانشگاه های سراسری، راه اندازی و مشارکت در ایجاد سرور آنلاین بازی های رایانه ای دانشجویان، تهیه و تدوین آیین نامه های داخلی بر اساس استانداردهای جهانی و آسیایی، تهیه و تدوین طرح جامع ایجاد کرسی های آموزشی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در علوم رایانه با استفاده از علوم روز دنیا و با مشارکت دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی بین المللی، شرکت ها و کمپانی های بزرگ و مطرح بازی ساز و فدراسیون جهانی ورزش های الکترونیک از دیگر موارد پیش بینی شده در این همکاری مشترک است.
طرفین در قالب این تفاهم نامه در زمینه راه اندازی باشگاه های مجازی ورزش های الکترونیک مخصوص دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور با هدف ساماندهی و برنامه ریزی مناسب بر اساس تفکیک حوزه های علمی، ورزشی، آموزشی، تفریحی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، مشارکت و راه اندازی شرکت های دانش بنیان بر اساس ضوابط قانونی کشور مختص دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی و طراحی و راه اندازی طرح مشترک شبکه ملی دانشجویان با مشارکت یکی از بانک های داخلی در جهت ارائه خدمات و یکپارچه سازی خدمات آنلاین به مخاطبان در کل کشور، همکاری خواهند داشت.
توانمند سازی گروه های دانشجویی فعال در حوزه تولید محتوا و ایجاد امکان حضور متخصصان خارجی در کشور در جهت تدریس و انتقال علوم روز رایانه، تولید محتوا از طریق انجام پژوهش در حوزه های ذیربط و همکاری در تجاری سازی آنها و راه اندازی مشترک دبیرخانه جشنواره بین المللی بازی سازی دانشجویان جهان و مسابقات ملی بازی سازی دانشجویان دانشگاه های ایران از دیگر مباحثی است که در تفاهم نامه فدراسیون ورزشهای الکترونیک آسیا و واحد علوم و تحقیقات مورد توجه قرار گرفته است.
بسترسازی و توسعه فعالیت های مشترک طرفین بر اساس مصوبه سند ملی بازی های رایانه ای شورای عالی فضای مجازی، فرهنگ سازی مناسب در حوزه ورزش های الکترونیک و ایجاد فضاهای مناسب فرهنگی جهت اجرای برنامه های مشترک فرهنگی، ترویج مفاهیم اسلامی، ایرانی براساس الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی مد نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و بسترسازی مناسب جهت ایجاد فضای کسب و کار و تولید محتوای ایرانی در بخش بازی های رایانه ای و کمک به تولید کنندگان جوان با اجرای برنامه های مشترک از جمله اهداف این تفاهم نامه است.
همچنین هم افزایی و هم سویی در جهت تبدیل شدن واحد علوم و تحقیقات به عنوان برند دانشگاهی فعال در کشور و سطح بین المللی و ایجاد شرایط مناسب جهت ورود دانشگاه های بین المللی فعال در حوزه آموزش و تولید محتوا در کشور از دیگر اهدافی است که در انعقاد تفاهم نامه لحاظ شده است.
به گزارش ایرنا، سازمان ورزش های الکترونیکی جهان، هر ساله مسابقات بین المللی را برگزار می کند که علاقمندان بازی های رایانه ای از سراسر جهان در آن با یکدیگر به رقابت می پردازند.
کنوانسیون ورزش های الکترونیکی جهان که پیشتر به عنوان جام جهانی ورزش های الکترونیک شناخته می شد، همه ساله منتخبان بازی های رایانه ای را که در کشورهای خود مقام کسب کرده اند گردهم می آورد تا در مسابقات بین المللی با یکدیگر رقابت کنند.
این سازمان، نمایندگانی در سراسر جهان دارد که وظیفه آنان برگزاری بازی های محلی و اعزام قهرمانان به مسابقات جهانی است.
در ایران نیز از مرداد ماه 1385 انجمنی با نام ‘بازی های رایانه ای’ با موافقت ‘سازمان تربیت بدنی’ وقت و تحت پوشش ‘فدراسیون ورزشهای همگانی’ متشکل از دو کمیته ‘بازی های رایانه ای’ و ‘بازی های کنسول’ شروع به فعالیت کرد.
از سال 1392، ضمن بررسی های کارشناسی مقرر شد دو کمیته ‘ورزش های رادیوکنترل’ و ‘رباتیک’ نیز به زیرمجموعه های انجمن اضافه شود و نام انجمن نیز به ‘بازی ها و ورزش های الکترونیک’ تغییر یافت.
در آذرماه سال 1394 با موافقت ‘معاونت ورزش همگانی’ و ‘معاونت ورزش قهرمانی و حرفه ای’ وزارت ورزش و جوانان’ و با توجه به ماهیت قهرمانی و مدال آوری این رشته ورزشی مقرر شد این انجمن زیر نظر ‘فدراسیون انجمن های ورزشی’ به فعالیت خود ادامه دهد.

منبع: ایرنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد