۱۶۰۰ اپلیکیشن ابزار بسیار ویژه برای جاسوسی/ 3 طرح مهم آمریکا در فضای مجازی/ آلودگی ۶۵ درصد موبایل‌های کشور

به گزارش فناوری فرهنگی، ظهر امروز علی نیک‌نفس در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در تبریز اظهار کرد: جنگ نرم حاکم در کشور بسیار با اهمیت است و متأسفانه در ایران عادت بر استفاده از نرم‌افزارهایی بی استفاده در گوشی خود داریم که اغلب کاربرد آن‌ها را نیز نداریم.

وی با بیان اینکه طبق نظریه تحلیل‌گرهایی آمریکایی 2500 اپلیکیشن پر کاربرد در بازار وجود دارد، افزود: این اپلیکیشن‌ها 37 پسورد غیرمرتبط با خودشان را در شبکه ارسال می‌کنند و 250 اپلیکیشن توانایی اخذ اطلاعات مکانی فرد را بدون آگاهی فرد دارد و همچنین یک‌هزار و 600 اپلیکیشن قابلیت ارسال سریال را دارند که ابزار بسیار ویژه برای جاسوسی است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری فتا ناجا تصریح کرد: در فضای مجازی و نرم‌افزارهای موجود جنگ نرم بسیار باز بوده و استحاله فرهنگی در حال رواج است و مردم نیز با ارسال، لایک و اظهار نظر بر روی اکاذیب، جوک‌ها و کاریکاتور این پیشرفت را به حالت تصاعدی بالا می‌برند.

بیشترین نگرانی از بابت نشر اکاذیب و ترور شخصیتی یک فرد در انتخابات است

وی با اشاره به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم و بیشترین نگرانی از بابت نشر اکاذیب و ترور شخصیتی یک فرد است، گفت: اگر خبر کذبی را علیه یک کاندیدا منتشر کنیم مطمئن باشید افراد زیادی از این کذب اطلاع پیدا کرده و باور خواهند کرد در حالی که شاید بعدها اطلاعی از تکذیبیه نداشته باشند.

نیک‌نفس به اهمیت آموزش و گسترش سواد رسانه‌ای تأکید کرد و گفت: اگر سواد رسانه‌ای رواج داشته باشد می‌توان نحوه استفاده صحیح را از این فضا داشته باشیم و فریب نخوریم.

سه زیر پروژه مهم آمریکا در قالب یک پروژه کلان/بیش از 65 درصد گوشی‌های موجود در کشور آلوده هستند

وی به سه زیر پروژه مهم آمریکا در قالب یک پروژه کلان اشاره کرد و گفت: پروژه اول اتصال به اینترنت اشیاء است که حتی یخچال نیز متصل به اینترنت شوند و پروژه دیگر هر فرد بتواند متصل به اینترنت شود و پروژه سوم سرویس‌ها به عنوان کالاهای عمومی در اینترنت قرار گیرد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری فتا اذعان کرد: بیش از 65 درصد گوشی‌های موجود در کشور آلوده هستند و این ناشی از نصب هر نرم‌افزار در گوشی‌ها است.

وی با گلایه از عدم حمایت حاکمیتی در رابطه با شکل‌گیری نرم‌افزار داخل کشور، گفت: ضعف نرم‌افزارهای اینترنتی در ایران بسیار بالا است و نیاز به یک بلوغ برای تکمیل شدن است و ما برای ایجاد نرم‌افزارهای مفید و حمایت و نظارت کشور نیاز به فاز زمانی داریم.

هشدار نسبت به فروش داروهای غیرمجاز هورمونی و اعتیادآور در فضای مجازی

نیک‎نفس در بخش دیگر سخنانش به فروش داروهای غیرمجاز هورمونی و اعتیادآور اشاره کرد و افزود: مشاوره اینترنتی، فروش محصولات بهداشتی اینترنتی در سایت‌های غیرمجاز باعث مشکلات عدیده در کشور شده است و باید در این زمینه وزارت بهداشت و درمان وارد شود که متاسفانه هیچ مداخله‌ای نمی‌کند و پلیس فتا نیز تخصصی در زمینه دارو ندارد.

وی به عملیات در زمینه قاچاق دارویی و فروش محصولات فاقد اعتبار در کشور را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه فضای سایبری فرامرزی است و در رابطه با دارو هشت مرحله بزرگ با مشارکت 115 کشور انجام گرفته توانستیم 90 متهم اصلی در این رابطه را دستگیر کنیم.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری فتا ادامه داد: محصولات کشف شده در رابطه با موادمخدر، داروهای هورمونی، اقلام جنسی بوده که با بررسی‌های آزمایشگاهی وزارت بهداشت و درمان ترکیبات غیرمجاز آن‌ها اثبات شده است.

کشف 2 میلیون و 600 هزار قلم داروی غیرمجاز به ارزش 81 میلیون دلار

وی با اشاره به اینکه پلیس سایبری ایران سر پل خاورمیانه در زمینه سایبری قرار گرفته و تمام هماهنگی‌ها با ایران صورت می‌گیرد، افزود: بیش از دو میلیون و 600 هزار قلم دارو کشف شده است که هر قلم آن‌ها می‌توانست عوارض جبران‌ناپذیری برای کشور وارد کند.

نیک‌نفس ارزش ریالی این کالاها را 81 میلیون دلار اعلام کرد و تصریح کرد: ایران رتبه 17 در بین 115 کشور به لحاظ عملیات در زمینه کشف داروهای غیرمجاز سایبری داشته است.

وی در ارائه آمار آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: 500 فقره کالاهای شناسایی شده در استان گزارش داده شده که 320 مورد قابل قبول بوده است و در این خصوص 9 سرکرده دستگیر شده است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری فتا بیان داشت: با توجه به تذکرات و توصیه‌های اکید وزارت بهداشت و درمان همچنان هموطنان با خرید داروهای غیرمجاز فریب سوداگران را می‌خورند.

48 درصد جرائم در فضای بانکداری الکترونیکی است

وی همچنین به آمار 9 ماه سال‌جاری در خصوص جرائم کشوری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال‌جاری 48 درصد جرائم، بانکداری الکترونیکی است و روش‌های متفاوت پیامکی، صفحات جعلی اینترنتی است و همچنین با نفوذ به اکانت‌های افراد با هدف منفعت طلبی و انگیزه مالی اقدام به سوءاستفاده‌گران می‌کنند.

نیک‌نفس خاطرنشان کرد: بیشترین دقت و اهتمام باید توسط زنان صورت گیرد زیرا افراد سوءاستفاده‌گر با انتشار تصاویر شخصی و مونتاژ تصاویر آسیب‌های جدی به افراد می‌زنند و مردم دقت کنند که ایجاد امنیت با رمزگذاری به راحتی می‌تواند از بین برود.

وجود 280 هزار کانال فارسی‌زبان در کشور

وی همچنین موضوع مدلینگ در فضای مجازی را یادآور شد و تصریح کرد: در این موضوع انواع کلاهبرداری‌ها از افراد صورت می‌گیرد که 80 درصد شکایت در این موضوع شاکی خصوصی دارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری فتا ابراز کرد: آمار رسمی و دقیق از تعداد کانال‌های موجود تلگرام در ایران وجود ندارد ولی کانال‌های فارسی‌زبان 280 هزار کانال تخمین زده شده است و برای ساماندهی کانال‌های تلگرامی موضوع راه‌اندازی سامانه برای ثبت‌نام کانال‌های تلگرامی مطرح شده است و وزارت ارشاد ساماندهی این سامانه را بر عهده دارد.

منبع:فارس

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد