طرح های فصلی به رونق اقتصادی نشر کمک می‌کند

به گزارش فناوری فرهنگی، حسینی‌نیک؛ مدیر انتشارات و کتابفروشی مجد، با اشاره به تاثیرات طرح پاییزه کتاب بر فعالیت ناشران و کتابفروشان، گفت: یکی از بهترین راه‌هایی که می‌شود یارانه‌های دولتی را برای رونق اقتصادی فعالان حوزه کتاب و اهداف فرهنگی آن به کار برد طرح‌های فصلی است که به مشتری، کتابفروشان و ناشران کمک می‌کند.

سیدعباس حسینی‌نیک: با اشاره به ضرورت اجرای طرح‌های کوتاه‌مدت مثل پاییزه کتاب در حوزه نشر، گفت: طرح فصلی خانه کتاب که با کمک از تکنولوژی، اینترنت و بانک ‌اطلاعاتی در خانه کتاب اجرا می‌شود، یکی از بهترین راه‌هایی است که کمترین سوءاستفاده از آن می‌شود و علاوه بر آن ناشران دیگر منتظر نمایشگاه سالانه در اردیبهشت‌ماه نیستند و می‌توانند جدیدترین کتاب‌های حوزه نشر را در طول سال منتشر کنند.

وی با بیان این‌که می‌توان با گسترش و توسعه چنین طرح‌هایی، بخش بیشتری از بدنه نشر را درگیر کار کرد، افزود: معتقدم به‌دنبال موفقیت و رضایت‌هایی که ناشران و کتابفروشان از این طرح‌های فصلی داشتند و دارند، در آینده‌ای نزدیک آن‌ها را استمرار دهیم یا حتی این‌گونه طرح‌ها ماهانه اجرا شود.

حسینی‌نیک با اشاره به این‌که طرح‌های فصلی کتاب فقط به مشتریان تهران اختصاص ندارد،‌ بلکه مشتریانی از شهرها و استان‌های دیگر را نیز به همراه دارد، گفت: در طول دوره‌های مختلف اجرا، توانسته‌ایم با کمک این یارانه‌ها کتاب‌های مورد نیاز را به شهرهای دیگر نیز ارسال و در اختیار مصرف‌کنندگان کتاب قرار دهیم تا در دورترین نقاط کشور نیز کتاب را با تخفیف ۲۰درصد بگیرند و این موضوع کمک می‌کند که ویترین‌های کتاب نه‌تنها حذف نشوند بلکه افزایش پیدا کنند.

مدیر کتابفروشی مجد تاکید کرد: هرچه سطح تماس کتاب با مخاطبان افزایش پیدا کند به رونق اقتصادی کتاب کمک کرده‌ایم و نتیجه این رونق توسعه فرهنگی کشور و درنهایت تامین منافع ملی است. به نظر من در شرایط موجود چنین طرح‌های کوتاه‌مدتی توانسته است کمک زیادی به صنعت نشر کشور کند.

تسهیل فروش کتاب با طرح‌های فصلی

وی با تاکید بر این‌که اختصاص یارانه را فقط منحصر به چنین طرح‌هایی نباید دانست، عنوان کرد: این طرح‌ها کوتاه‌مدت است در بخش یارانه نمایشگاه بین‌المللی کتب تهران نیز اختصاص یارانه باید طبق آیین‌نامه‌ای باشد و دولت سعی کند سو‌ءاستفاده‌ها در آن کمتر باشد. با این‌که در دو سال گذشته آیین‌نامه‌ای برای اختصاص یارانه در نمایشگاه کتاب در شورای راهبردی وزارت ارشاد و شورای تشکل‌ها و هیات‌مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان به تصویب رساندیم و ارشاد هم موافق آن بود اما عملیاتی نشده است.

حسینی‌نیک ادامه داد: این موضوع اهمیت دارد که در بخش یارانه‌ها سوءاستفاده‌ای صورت نگیرد تا سلب اعتماد عمومی نشود و موجب نشود که بقیه دولت‌ها و یارانه‌ها نیز تحت‌الشعاع قرار گیرند.

وی با بیان این‌که یکی از وظایف دولت علاوه بر وظیفه نظارت و برنامه‌ریزی در حوزه نشر، اختصاص یارانه برای فروش است، تاکید کرد: به نظرم یکی از بهترین روش‌هایی که می‌تواند فروش کتاب را تسهیل کند، طرح‌های فصلی است که خانه کتاب اجرا می‌کند و تاکنون نیز با موفقیت خوبی همراه بوده است و امسال نیز شاهد اجرای آن هستیم؛ طرحی که به رونق نشر کمک زیادی کرده است.

مدیر انتشارات مجد درباره اختصاص یارانه به ناشر یا مصرف‌کننده نیز گفت: بحث‌های زیادی مطرح می‌شود که یارانه باید به تولید و نشر کتاب یا مصرف‌کننده اختصاص پیدا کند، به نظر من اختصاص یارانه به تولیدکننده مزایایی دارد ولی عیب مهمش این است که راه برای سوءاستفاده باز می‌شود و ممکن است یارانه‌هایی که به تولید داده می‌شود، منجر به تولید کتاب نشود. در این میان اگر بخواهیم یارانه را برای مصرف‌کننده اختصاص دهیم این مشکل را به همراه دارد که استفاده از یارانه توسط مشتری‌ها هدفمند انجام نشود و عملا بازار دلالی یارانه‌ها رونق پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: در یکی دو سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، تعداد زیادی از کارت‌های بانکی یارانه‌ها در بازار به فروش می‌رسید و افرادی بودند که به روش‌های مختلف کارت‌های زیادی در اختیار داشتند و از آن یارانه‌ها سوءاستفاده زیادی انجام می‌شد. به نظرم اساسا یارانه باید به تولید و نشر کتاب اختصاص پیدا کند به این معنا که همه عوامل تولید و فروش کتاب را در نظر داشته باشد؛ یعنی پدیدآورنده، ناشران، توزیع‌کنندگان و کتابفروشان و مصرف‌کننده.

طرحی که کتابفروشان را تقویت می‌کند

حسینی‌نیک همچنین درباره ضرورت اختصاص یارانه برای چهار رکن تولید و فروش کتاب، گفت: دولت باید برای تولید کتاب‌های علمی و پژوهشی یارانه پرداخت کند، پژوهشکده‌ها در وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش باید بودجه‌ها و یارانه‌های خاص پژوهشی داشته باشند، زیرا برای نشر و تولید یارانه لازم است.

وی افزود: این‌که در یک زمان بگوییم همه یارانه فقط به بخش تولید اختصاص داشته باشد و در زمان دیگری بگوییم اصلا به تولید یارانه نمی‌دهیم، به نظرم تصمیم‌گیری اشتباهی است و باید در حمایت‌ها در قالب پرداخت یارانه به‌صورت مستمر و هماهنگ در همه بخش‌ها وجود داشته باشد.

مدیر کتابفروشی مجد با اشاره به لزوم اختصاص یارانه برای ناشران و کتابفروشان نیز عنوان کرد: برای فعال‌سازی و حمایت از ناشران نیز باید یارانه مجزایی اختصاص پیدا کند، البته این یارانه می‌تواند مستقیم و نقدی نباشد، مثلا یارانه‌ای که برای معافیت از مالیات داده می‌شود یا معافیت کارفرما(ناشر) از پرداخت حق بیمه. همچنین می‌توان شرایطی ایجاد کرد که طرح کاربری فرهنگی به‌صورت کامل و بدون دردسر و کاغذبازی‌های رایج اجرایی شود تا ناشران بتوانند در فضای تجاری کار کتابفروشی انجام دهند.

وی درباره گسترش حمایت از ناشران در حوزه پست و ارسال کتاب نیز، گفت: دولت می‌تواند با اختصاص یارانه شرایطی فراهم کند که هزینه پست و ارسال کتاب برای آن‌ها رایگان شود، زیرا با این اقدام واسطه بین مشتری و ناشر به‌وسیله پست حذف می‌شود، در کشورهای پیشرفته نیز معافیت مالیاتی برای ناشران وجود دارد به‌عنوان مثال در کشور آلمان هزینه پست کتاب رایگان است، اگرچه در ایران ۴۰درصد تخفیف پیش‌بینی شده است اما چاره‌ساز نبوده، درحالی‌که دولت می‌تواند یارانه ناشران را در پست کتاب رایگان و مرحله حمل‌ونقل کتاب به کشور را تسهیل کند.

حسینی‌نیک با بیان این‌که طرح فصلی می‌تواند فعالیت کتابفروشان را تقویت کند، یادآور شد: برای مشتریان و مصرف‌کنندگان کتاب نیز می‌توان طرح‌های حمایتی مختلفی در نظر گرفت، عمدتا تسهیلاتی که برای پست داده می‌شود حوزه‌های زیادی دارد و می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که مصرف‌کننده هم از این یارانه منتفع شود، زمانی که یارانه به بخش تولید داده می‌شود کتاب ارزان می‌شود و زمینه‌ای به وجود می‌آید که در بخش محتوایی کتاب خوب تولید شود و به‌صورت عملی مشتریان هم از این یارانه منتفع می‌‌شوند

منبع: صبا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد