وضعیت “فیلترینگ” فضای مجازی در کشورهای مختلف جهان

به گزارش فناوری فرهنگی، سید علیرضا آل‌داود  با تاکید بر اینکه طبق نص صریح بیانات رهبر انقلاب کسی در کشور به دنبال بستن فضای مجازی نیست و ایشان این کار را بی‌عقلی توصیف کردند، اظهار کرد: رهبر حکیم انقلاب اسلامی در دیدار با معلمان و فرهنگیان در سال 95 پاسخ تمام شبهات و تهمت‌ها در خصوص فضای مجازی که به انقلاب و جریان مومن انقلابی زده می‌شود را صریح دادند و تکرار این تهمت ها دور از انصاف است و از آن بوی بازیهای جناحی سیاسی می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه بحث فیلترینگ در کشور ما ابتدا توسط ضد انقلاب و دشمنان انقلاب اسلامی که منافعشان را در خطر می‌دیدند به چالش کشیده شد و امروز نیز برخی از آن استفاده جناحی می‌کنند، تصریح کرد: با کمی تحقیق و پژوهش بر روی کشورهایی که متولی اینترنت در دنیا هستند در می‌یابیم که مقام نخست پالایش و جلوگیری از دسترسی مردم به محتوای مخالف با هنجارها، ارزشها، فرهنگ و اصول اساسی هویتی‌شان همین کشور‌ها هستند و مباحث شعاری مانند آزادی بیان، آزادی اطلاعات و حقوق بشر یک فریب استراتژیک برای نیل به اهداف استعماری آنهاست.

آل‌داود به اشاره به اینکه حتی در مبانی مطرح شده برای حقوق بشر و آزادی بیان که غربی‌ها آن را تدوین کرده‌اند مباحثی مانند رسانه و اینترنت دارای استثنائاتی است، متذکر شد: ‫تفسیر شماره 12 از ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر ارائه شده توسط سازمان ملل متحد نیز به صراحت استثنائاتی را برای اینترنت و رسانه‌ها با دو نکته حفظ‫ ضرورت رعایت معیارهای یک جامعه مردم سالار با تعیین دقیق محدودیت‌ها در نظر گرفته است.

این مدرس سواد رسانه‌ای به استثنائات این ماده اشاره کرد و افزود: حریم خصوصی، اخلاق عمومی، محتوای مخرب شخصیت کودکان و جرایم بین‌المللی از استثنائات اصل مذکور در زمینه حقوق بشر است که در تمام دنیا رعایت می‌شود و اینکه برخی در داخل کشورمان در این زمینه، کاتولیک‌تر از پاپ شده‌اند و سعی می‌کنند با بهانه‌ها و ادعاهایی نظیر حقوق شهروندی، چشمان خود را بر روی حقایق ببندند، جای تعجب دارد.

آل داود با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم از فرصت‌های بی‌نظیر فضای مجازی استفاده کنیم نیاز به راه‌اندازی یک شبکه پیشرفته به نام شبکه ملی اطلاعات داریم، یادآور شد: کشور کره جنوبی مثال خوبی برای این موضوع است که توانسته با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خود در 20 سال گذشته به پیشرفت‌های چشمگیری برسد و از فرصتهای این فضا استفاده کرده و تهدیداتش را به حداقل برساند.

وی با اشاره به اینکه حتی امریکا که صاحب و کنترل‌کننده اینترنت است، شبکه زیر‌ساخت ملی خود را دارد، اظهار کرد: کشور امریکا در سال 1991 شبکه زیر‌ساخت ملی اطلاعاتش را راه‌اندازی کرده که به طرح ال‌گور هم مشهور است.

این مدرس سواد رسانه با اشاره به قوانین مربوط به پالایش و مسدود‌سازی در امریکا اشاره کرد و افزود: قانون ‫‪ Children’s Internet Protection Act یا CIPA در ایالات متحده  ‫به موظف کردن همه مدارس و کتابخانه‌های عمومی به بستن و یا ‫فیلتر کردن سایتهای با تصاویر مستهجن و ‫و نصب نرم‌افزارهای فیلترکننده روی همه کامپیوترها اشاره می‌کند و این در حالیست که این کشور زیر‌ساخت ارتباطی بومی مطابق با فرهنگ خودش را در اختیار دارد و به‌صورت فیلترینگ نرم و حبابی در حوزه فضای مجازش‌اش عمل می‌کند؛ قانون دوم تاکید دارد ‫‪Children’s Online Privacy‫‪Protection Act (COPPAمتصدیان صفحات اینترنتی از قرار دادن اطلاعات مربوط به کودکان  زیر 13 سال بر ‫روی اینترنت یا استفاده از این قبیل اطلاعات بدون داشتن مجوز از پدر و مادر آنها منع شده‌اند.

وی تصریح کرد: حال در کشور ما دولت به محیط رمز تلگرام و شبکه‌های اجتماعی برای پالایش محتوا دسترسی ندارد و مدیر تلگرام نیز صراحتا گفته است که طبق قوانین کشور انگلستان این پیام‌رسان را اداره می‌کند و قوانین کشور ما را به رسمیت نمی‌شناسد!

این مدرس سواد رسانه‌ای به شرایط فیلترینگ در دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: فیلترینگ نرم و حبابی در امریکا، دیواره آتش چین، دیواره آتش ضد خرگوش استرالیا، سازمان دیده‌بان اینترنت در انگلستان و استفاده از فناوری BT توسط این کشور برای فیلترینگ، قانون اینترنت ایمن ترکیه از جمله اقدامات کشورهای دیگر در زمینه فیلترینگ است و این در حالی است که این کشورها همه دارای زیر‌ساخت امن، پاک و سریع ارتباطی به نام شبکه ملی اطلاعات ویژه خود هستند.

آل داود با اشاره به اینکه ‫کمیسیون قانون حفاظت از کودکان برخط سال 2000 در اروپا راهکار‌های موثری برای حفظ سلامت فضای مجازی اتخاذ کرده که در آن به پالایش و فیلترینگ نیز اشاره شده است، اظهار داشت: ‫افزایش آگاهی عمومی توسط دولت و بخش خصوصی، ‫توانمند‌سازی مصرف‌کننده و بزرگسالان مسئول، ‫پالایش ومسدودسازی، ‫اعمال قانون، سیاستهای استفاده قابل قبول و موافقت نامه‌های خانوادگی، توسعه نظام‌های برچسب‌گذاری و رده‌بندی سنی و شناسایی محتوا و ‫خود مقررات‌گذاری فراهم‌کنندگان خدمات اینترنت از جمله این راهکارهاست که متاسفانه در 5 سال اخیر کمترین دلسوزی نسبت به حفظ سلامت فضای مجازی دیده نشد و با این فضا سیاسی و جناحی برخورد شده است.

این پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به اینکه برخی تمام فضای مجازی را فقط تلگرام و چند شبکه اجتماعی می‌دانند، تصریح کرد: فضای مجازی مملو از فرصت‌ها، سرویس‌ها و خدمات است و اینکه برخی این فضا را محدود به چند پیام‌رسان و شبکه اجتماعی که در قالب قوانین کشور ما فعالیت نمی‌کنند، معنا می‌کنند، جای تعجب دارد که نشان از وجود مشاوران کم‌سواد یا دارای نیت‌های خاص در کنار آنها است.

وی ادامه داد: پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی با دسترسی‌هایی که بر روی تلفن همراه هوشمند افراد ایجاد می‌کنند، یک کپی از تمام اطلاعات را بر روی سرورهایشان ذخیره‌سازی کرده و اینکه این دسترسی‌ها به‌صورت دستی قابل لغو یا قابل اجازه باشد تاثیری در سرقت اطلاعات مردم ندارد.

آل داود افزود: BIG DATA هایی که از کشور ما توسط این پیام رسان‌ها سرقت می‌شود طبق اسناد معتبر بین‌المللی توسط سرویس‌های اطلاعاتی تجزیه و تحلیل شده و حتی برخی کشورها نظیر عربستان و رژیم صهیونستی مشتری این داده‌ها بخصوص داده‌های بزرگ جمع‌آوری شده از ایران هستند.

پژوهشگر فضای مجازی ادامه داد: 10 برابر شدن قیمت تلگرام طی یکی ـ دو سال و قیمت‌گذاری آن تا 5 میلیارددلار تنها به دلیل حضور 85 درصدی ایرانیان در این پیام‌رسان است که همین  موضوع قیمت اطلاعات جمع‌آوری شده از مردم ما را در تلگرام و و ولع دسترسی به آن توسط سازمان‌های اطلاعاتی غربی و دشمنان انقلاب اسلامی را مشخص می‌کند.

آل‌داود با اشاره به مصاحبه مدیر تلگرام و سکنی گزیدن این فرد در یکی از کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس تصریح کرد: همزمان با زمزمه شایعه بسته شدن این اپلیکیشن پیام‌رسان، سازمان‌های اطلاعاتی غربی پاول دورف را به یک کشور نزدیک به ایران منتقل کردند تا شرایط برای ارتباط و هماهنگی جریان نفوذ با این شخص تسهیل شود و حملات هدفمند و سازمان‌یافته‌ای بر ضد کشورمان در حوزه رسانه و فضای مجازی آغاز شود.

وی افزود: پیش از فتنه 88 و در حین آن نیز سرویس‌های اطلاعاتی امریکا و رژیم صهیونیستی، جک دورسی مدیر توئیتر را برای براندازی توسط این میکروبلاگ و پشتیبانی میدانی با کمک منافقین به بغداد منتقل کرده بودند.

این مدرس سواد رسانه‌ای با تاکید بر اینکه مخابره رمز پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی غربی در کشور ما یک فضای استعماری را در کشور به وجود آورده است، اظهار کرد: اینکه این پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی با قوانین کشورهای خودشان در کشور ما فعالیت می‌کنند باعث وهن جمهوری اسلامی است که همین موضوع کاپیتولاسیون را در کشور ما بوجود آورده است و بیشترین ضرر آن هم به مردم، جامعه و هویت ایرانی اسلامی ما وارد می‌شود.

آل‌داود اضافه کرد: هیچ گروهی در کشور نباید مردم را قربانی مطامع جناحی، سیاسی و حزبی‌اش در حوزه فضای مجازی کند و به نظر می‌رسد با توجه به تهدیدات و آسیبهای بسیار پیام‌رسانها و شبکه‌های اجتماعی غربی در کشور ما، نیاز به یک حرکت انقلابی و مردمی برای ساماندهی این فضا هستیم.

این مدرس سواد رسانه‌ای متذکر شد: مسلط ساختن کفار به خصوص یهود و نصاری طبق آیات قران بر مسلمین به‌شدت نهی شده و قاعده “نفی سبیل” به این موضوع اشاره دارد و حال سؤال اینجاست چرا برخی در کشور دنبال ایجاد این تسلط توسط فضای مجازی هستند.

منبع: تسنیم

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد