5میلیارد تومان یارانه دولتی برای واردات کتاب خارجی

به گزارش فناوری فرهنگی،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند روز گذشته از افزایش 50 درصدی یارانه‌های خرید کتاب در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داده و اعلام کرده بود؛ در بحث سیاست‌های یارانه‌ای که هر سال در نمایشگاه کتاب تهران اجرا می‌شود امسال اجرای سیاست تجمیع یارانه ها مورد توجه قرار می گیرد و نظر به هماهنگی‌ها و اقدامات لازم در جذب منابع، در بیست و نهمین دوره از نمایشگاه کتاب تهران میزان منابع یارانه به منظورحمایت از اقشار گوناگون برای خرید کتاب 50 درصد افزایش خواهد داشت.

بر اساس گزارش فارس، در این دوره از نمایشگاه کتاب یارانه تخصیص یافته به بخش بین‌الملل 5 میلیارد تومان خواهد بود. این در حالی است که امسال برای اولین بار در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب به اشخاص حقیقی و حقوقی یارانه خرید کتاب تعلق خواهد گرفت و اساتید و اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها، طلاب درس خارج و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند از تسهیلات ارایه شده در این بخش استفاده کنند. این یارانه در حالی به بخش خرید کتاب خارجی تخصیص پیدا کرده که کل یارانه اعطایی به دانشجویان،‌ دانش‌آموزان و طلاب خارجی حدود ده میلیارد تومان است.

مسئله وقتی بغرنج می‌شود که این یارانه در حالی تخصیص پیدا کرده است که  ناشران خارجی حضور مستقیم در نمایشگاه کتاب تهران ندارند و عموما کتاب‌های خارجی توسط چند واردکننده عمده کتاب توزیع می‌شود. 

اختصاص این یارانه سال گذشته نیز به واکنش ناشران داخلی و فعالان نشر مواجه شد و آن را اجحاف به نشر عمومی و داخلی می‌دانستند.

سال گذشته نیز این مسئله مورد مناقشه تشکل‌ها بوده است اما همایون امیرزاده مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد در نشست بررسی نمایشگاه کتاب و افق‌های پیش رو گفت: وزارت ارشاد برای این بخش تنها 2 میلیارد و 100 میلیارد تومان و دانشگاه ها در مجموع 4 میلیارد تومان به این حوزه اختصاص دادند.

منبع: فارس

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد