ایرانی‌ها سالانه ۴۶۰ میلیارد تومان برای گیم هزینه می‌کنند

به گزارش فناوری فرهنگی، حسن کریمی قدوسی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما بیان کرد: از سال ۱۳۸۵ با مصوبه ۵۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی با عنوان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سه مسؤلیت اصلی، حمایت، نظارت و جریان‌سازی تشکیل شد.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارهای رسمی، در کشور ۲۳ میلیون نفر گیمر داریم که به طور متوسط حدود یک ساعت در روز بازی می‌کنند.

قدوسی ادامه داد: اکنون میانگین سنی بازی کنندگان، ۲۱ سال است اما ۳ سال پیش این رقم ۱۶ سال بود.

وی اضافه کرد: ۱۲ درصد این افراد کودک ، ۳۳ درصد نوجوانان، ۲۹ درصد جوانان ،‌ ۲۵ درصد میانسال و یک درصد، کهنسال هستند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: ۶۷ درصد کسانی که بازی می‌کنند مرد و ۳۳ درصد زن هستند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه بودجه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای کمتر از ۷ میلیارد تومان است گفت: حجم فروش بازی های رایانه ای در کشور ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است.

وی افزود: ۶۵ درصد فروش بازی در کشور برای بازی‌های موبایلی، ۲۰ درصد برای بازی‌های رایانه‌ای و ۱۵ درصد برای کنسول‌های بازی است در حالی که در جهان تنها ۳۲ درصد فروش بازی در موبایل است.

قدوسی اضافه کرد: علت این است که هزینه خرید بازی‌های موبایلی ارزان تر و فرصت مردم برای بازی در موبایل بیشتر است.

قدوسی افزود: عمده بازی‌های موجود در بازار قاچاق است که در قالب دانلود و رایت بر روی سی‌دی و توزیع آن است و قاچاق مرزی نداریم.

وی با بیان اینکه در یکسال و ۴ ماه گذشته تعامل بسیار نزدیکی با کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داشتیم گفت: تاکنون هزاران لینک توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای فیلترینگ به مراجع زیربط اعلام شده است.

قدوسی افزود: در ۲ سال گذشته ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجاز رایانه‌ای را تشکیل دادیم که در همه استان‌های کشور با همکاری ادارات کل ارشاد، نمایندگی دارد.

وی گفت: در تهران، ۱۳۶۷ مرکز توزیع بازی‌های رایانه‌ای داریم که از این تعداد اکنون ۱۴۷ مرکز شناسایی شدند که بازی غیرمجاز توزیع می‌کردند و هزار و ۲۲۰ مرکز مجاز هستند.

قدوسی افزود: در یک سال گذشته تقریبا ۴ هزار و ۷۴۷ بازی موبایل را رده‌بندی سنی کردیم.

منبع:پایگاه خبری و تحلیلی ایران راوی

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد