آماده‌ایم تا دست در دست اروپا زیرساخت‌های ضروری تاسیس کنیم

به گزارش فناوری فرهنگی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز 31 خردادماه با حضور در دومین همایش همکاری های بین المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، طی سخنانی خطاب به حاضران اظهار کرد: اجازه دهید نگاهی سریع به این مسئله بیندازیم که نوآوری در جمهوری اسلامی ایران، چگونه مستولی شده است تا کشور را به سمت یک اقتصاد مبتنی بر خلاقیت، سوق دهد.

وی افزود: شاید بدانید که ایران با بزرگ‌ترین ذخایر گاز و نفت جهان، از نظر منابع طبیعی، غنی است. هرچند این کافی نیست. در سال‌های اخیر توجه خود را به سمت توسعه سرمایه انسانی به‌عنوان محرک رشد، معطوف کردیم.

 

رتبه ایران در تولیدات علمی 18 مرتبه ارتقا یافته است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اینکه در خلال دهه‌های 2005 و 2016، ایران شاهد پیشرفت در زمینه علوم و فناوری بود، ابراز کرد: رتبه جهانی ایران در تولیدات علمی به طرز چشمگیری از رده 34 به 16 ارتقا یافته است و ایران رتبه اول را در خاورمیانه دارد.

ستاری همچنین بیان کرد: تعداد دانشجویان از 2.4 میلیون به 4.8 میلیون نفر افزایش‌یافته است. این مسئله، ایران را از لحاظ تعداد مهندسان فارغ‌التحصیل در رده 5 کشور برتر قرار داده است. مشارکت ایران در توسعه فناوری‌های پیشرفته زیستی (بیو)، نانو، انرژی تجدید پذیر، علوم شناختی و سلول بنیادین، رشد بی‌نظیری داشته است.

 

ایران در حال گذار به سمت نوآوری و دانش مبتنی بر اقتصاد است

وی با تاکید بر اینکه ایران علاوه بر پیشرفت‌های چشمگیر در علوم و فناوری، اکنون در حال گذار به سمت نوآوری و دانش مبتنی بر اقتصاد است، تصریح کرد:  این گذار به‌طور کامل در گزارش کنفرانس توسعه و تجارت ملل متحد ((UNCTAD با عنوان “علوم، پیش‌نمای سیاست نوآوری فناوری” (در سال 2017) بررسی‌شده است.

 

فرار مغزها در ایران معکوس شده است

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران، در بخش دیگری از سخنرانی خود بیان کرد: ایران جمعیت بسیاری دارد که عمدتا تحصیل‌کرده هستند و پتانسیل کارآفرینی بسیاری دارند. نفوذ اینترنت و گوشی‌های هوشمند در ایران بسیار بالا است؛ 33 میلیون نفر (بین 20 و 40 ساله) از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند. نفوذ گوشی هوشمند در هر 100 نفر، 130 عدد است. 47 میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارند. آنها تقریبا نیمی از کل کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. چنین احتمالاتی این اطمینان را  می‌دهند که کشور ما در بین مکان‌های بالقوه برای گسترش و رونق استارتاپ، قرار دارد.

ستاری ادامه داد: با تمرکز بر صحنه استارتاپ در ایران، اصلاحاتی در سیستم نوآوری انجام دادیم. برای مثال، مدل اکوسیستم تجاری و استارتاپ‌های جدید، شکل گرفته‌اند؛ امور مالی و سرمایه‌گذاری در اقتصاد مبتنی بر دانش، تسهیل شده‌اند و فرار مغزها معکوس شده است.

 

3500 شرکت مبتنی بر فناوری در ایران شناسایی شدند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان اینکه، جهت ترویج کارآفرینی در زمینه فناوری، بیش از 3500 شرکت مبتنی بر فناوری، طی 6 سال اخیر، شناسایی شدند، افزود: ما با ارائه معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های گمرکی، وام‌های کم‌بهره و بسیاری از امکانات توانمندسازی و برنامه‌های ترغیب کسب و کار، فعالانه از آن‌ها حمایت می‌کنیم. این شرکت‌ها در حال حاضر سالانه 12 میلیارد دلار آمریکا، گردش سالیانه دارند و باعث ایجاد (تقریبا) 300هزار شغل مستقیم جدید شده‌اند.

 

داروهای بیولوژیک ایرانی ده ها کشور صادر می شود

وی همچنین درباره موارد دیگر فعالیت های موفق استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان ایرانی توضیح داد: ایران در زمینه تولید داروهای بیولوژیک، رتبه اول را در خاورمیانه دارد، داروهای بیولوژیک ساخت ایران به ده ها کشور صادر می شود.

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به اینکه برخی از این استارتاپ‌ها در شرف دستیابی به درآمد بی‌نظیر میلیارد دلاری در ایران هستند، ابراز کرد: رونق چنین استارتاپ‌هایی که در حال رشد سریع هستند، روی دیگرِ پیشرفت‌های اخیری است که در نوآوری ایران و رتبه‌بندی کارآفرینی دیدید؛ در 4 سال اخیر، شاخص نوآوری جهانی ایران از 120 به 78 جابجا شده است؛ ایران همچنین در زمره 5 کشور برتری است که بیشترین رشد را در رتبه کارآفرینی جهانی (سال 2017 در مقایسه با سال 2016) دارند.

 

اکوسیستم تجاری جدید در ایران ایجاد شده است

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین بیان کرد: علاوه بر منابع مالی دولت، منابع خصوصی بیش از پیش به شرکت‌های مبتنی بر فناوری و استارتاپ‌های خلاق، اختصاص داده می‌شوند. برای مثال در 2 سال اخیر، 13 صندوق سرمایه توسط اوراق بهادار و سازمان بورس ایران، تصویب شدند و چند صندوق سرمایه گذاری جسورانه در انتظار تأیید هستند. دیگر کارگزاران مانند شتاب‌دهندگان، فرشتگان تجاری، شرکت‌های سرمایه گذاری جسورانه و صندوق‌های سرمایه علوم و فناوری نیز در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور فعال هستند. در حال حاضر، 32 صندوق سرمایه علوم و فناوری علاوه بر 22 شتاب‌دهنده خصوصی فعال در اکوسیستم نوآوری کشور وجود دارند.

 

2400 شرکت ایرانی برای تحقیق و توسعه از مالیات معاف شده اند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه ابراز کرد: از لحاظ تسهیلات مالی نوآوری، بیش از 2400 شرکت برای تحقیق و توسعه فعالیت‌های مربوطه، از مالیات معاف شده و اعتبار بانکی دریافت کرده اند که این فقط در سال مالی محلی گذشته رخ داده است. در سه سال اخیر، پلتفرمی برای همکاری با دانشمندان و کارآفرینان ایرانی که در خارج، کار می‌کنند، تأسیس کردیم. این پلتفرم، فارغ‌التحصیلان ایرانی مقطع دکترا از 100 دانشگاه برتر جهان، اعضای دویست دانشکده برتر و همچنین کارآفرینان و کارشناسانی که در شرکت‌های برجسته فناوری، کار می‌کنند را خطاب قرار می‌دهد. بیش از 4200 متخصص و محقق ایرانی به‌نوعی از این پلتفرم برای بازدید از کشور، استفاده و پروژه‌های همکاری با شرکای ایرانی را شناسایی کرده اند.

 

بیش از 100 استارتاپ ایرانی توسط تحصیل کنندگان در دانشگاه های خارجی تاسیس شده اند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد که بیش از 100 استارتاپ توسط کارشناسان جوان ایرانی، خلق شده‌اند که در خارج تحصیل‌کرده‌اند و تصمیم گرفتند تا با استفاده از بهترین تجارب و شبکه جهانی خود در ایران، زندگی و سرمایه‌گذاری کنند. این استارتاپ‌ها، مشاغل تخصصی بسیاری برای کارشناسان ایرانی در حوزه‌هایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات پزشکی، بیوتکنولوژی و نوآوری شهری ایجاد کرده اند.

 

نسبت به آینده مشترک همکاری های اقتصادی و فناوری ایران و اروپا خوش بین هستم

ستاری در بخش دیگری از سخنرانی خود در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، با تاکید بر اینکه نسبت به آینده مشترک خود، خوش‌بین هستم، افزود: همکاری با شرکای اروپایی، این فرآیند را تسریع می کند. مزایای کلان و نتایج مطلوبی برای هر دو طرف دارد. جمهوری اسلامی ایران کاملا از چنین مشارکت‌هایی بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی حمایت می‌کند.

وی در پایان اظهار کرد: ظاهراً بدون امکانات لازم برای پیوند و تحرک کارآفرینان و شبکه‌های ارتباطی بین آن‌ها، همکاری مشترک، میسر نخواهد شد. تراکنش‌های مالی و دیگر همکاری‌های سازمانی ضروری بین دو طرف، اهمیت بسیاری در ایجاد همکاری دارند؛ بنابراین آماده هستیم تا دست در دست کشورهای اتحادیه اروپا، این زیر ساختارها و کانال‌های ضروری برای همکاری را تأسیس کنیم. نقش اتحادیه اروپا در بهره‌برداری از این همکاری بسیار حائز اهمیت است.

 

براساس این گزارش، دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی ایران و اروپا با محوریت همکاری های طرفین بر روی موضوعاتی چون توسعه اقتصادی و فناوری، رشد جامعه استارتاپی و نیز بین‌المللی سازی شرکت های دانش بنیان برگزار می شود. دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این همایش که 31 خرداد تا اول تیرماه سال جاری برگزار می شود، در راس یک هیات بلندپایه، عازم بروکسل پایتخت بلژیک و محل استقرار نهادهای اتحادیه اروپا شده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد