تظاهرات «آزادی برای اینترنت» در روسیه

به گزارش فناوری فرهنگی، شهروندان معترض به محدودیت‌های اینترنتی اعمال شده توسط دولت روسیه با آغاز کمپینی با عنوان «آزادی برای اینترنت» در خیابان ساخاروف مسکو دست به تظاهرات زدند.

بر اساس گزارش‌ها، پلیس برخی از پارچه‌نوشته‌های معترضان را ضبط و ۲۸ نفر را نیز دستگیر کرده است.

به گزارش آناتولی، وزارت کشور روسیه اعلام کرده است که ۶۵۰۰ تن در این تجمع حضور داشته‌اند اما مخالفان شمار معترضان را ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

هزاران تن در روسیه علیه برنامه دولت برای اعمال محدودیت های شدیدتر بر اینترنت تظاهرات کرده‌اند. تظاهرات مشابهی در دو شهر دیگر روسیه برگزار شد که پس از به تصویب رسیدن این لوایح بحث‌انگیز در پارلمان روسیه در ماه فوریه بود. دولت می‌گوید، این طرح‌ها باعث بهبود امنیت سایبری خواهد شد اما فعالان می گویند این امر تلاشی برای افزایش سانسور است.

بعضی معترضان شعارهایی مثل «دست‌ها از اینترنت کوتاه» و «نه به انزوا» سرمی دادند و شماری از آنها هم سخنرانی کردند.

یک تظاهرکننده به خبرگزاری رویترز گفت: اگر کاری نکنیم، اوضاع بدتر می شود. مقام‌ها راه خود را می روند و از نقطه بی‌بازگشت عبور خواهیم کرد.

یک فعال دیگر به نام سرگئی بویکو به خبرگزاری فرانسه گفت: دولت با آزادی می جنگد؛ می‌توانم این را به عنوان کسی که به خاطر یک توییت یک ماه زندان کشیده، به شما بگویم.

هرچند چهره‌های مخالف گفته‌اند که شماری از تظاهرکنندگان در مسکو دستگیر شده‌اند اما پلیس این موضوع را تایید نکرده است.

مسکو تأکید دارد که طرح «حاکمیت ملی دیجیتال» اتکای روسیه به سرورهای اینترنتی در آمریکا را کاهش می‌دهد. این طرح قصد متوقف کردن عبور ترافیک اینترنتی این کشور از سرورهای خارجی را دارد.

انتظار می‌رود این طرح بار دیگر این ماه به رأی گذاشته شود و اگر تصویب شود، باید به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برسد.

منبع: ایسنا

 

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد