تهدید ترامپ برای لغو توافق بایت دنس و اوراکل

به گزارش فناوری فرهنگی، دونالد ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز اظهار کرد: اگر شرکت چینی بایت دنس بخواهد کنترل تیک تاک را حفظ کند، این توافق را تایید نخواهد کرد. با این حال وی خاطرنشان کرد انتظار دارد نفوذ چین با عرضه اولیه عمومی آتی سهام تیک تاک کمتر شود.

ترامپ با اشاره به شرکت بایت دنس که مالک تیک تاک است، گفت: تیک تاک باید کاملا تحت کنترل شرکت اوراکل باشد و پس از عرضه اولیه عمومی، حدس می زنم که باقی سهام تیک تاک را خریداری خواهد کرد و اگر ما ببینیم کنترل کامل تیک تاک در دست آنها نیست، در این صورت با قرارداد موافقت نخواهیم کرد.

از سوی دیگر، هو شی جین، سردبیر نشریه گلوبال تایمز چین در توییتی نوشت: پکن احتمالا با این قرارداد مخالفت خواهد کرد زیرا این توافق امنیت ملی، منافع و کرامت چین را مخدوش می کند.

گلوبال تایمز نشریه وابسته به حزب کمونیست چین است و با توجه به پیش بینیهای درستی که سردبیر این نشریه از اقدامات دولت چین در گذشته داشته است، اظهارات وی به دقت دنبال می شود.

شرکت بایت دنس در اوت از سوی ترامپ برای واگذاری فعالیتهای آمریکایی اپلیکیشن ویدیویی تیک تاک به یک شرکت آمریکایی تحت فشار قرار گرفت. رییس جمهور آمریکا با اشاره به جمع آوری اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی توسط تیک تاک، این اپلیکیشن ویدیویی چینی را تهدیدی برای امنیت ملی قلمداد کرد. پس از این که مایکروسافت پیشنهادی را برای خرید کامل فعالیتهای تیک تاک مطرح کرد، بایت دنس به بررسی پیشنهاد اوراکل پرداخت که تحت آن، این شرکت چینی عمده سهامش در تیک تاک را حفظ می کرد.

تحت توافق میان دو شرکت، بایت دنس حداکثر ۸۰ درصد از تیک تاک گلوبال شامل فعالیتهای این اپلیکیشن در آمریکا و سایر نقاط جهان بدون در نظر گرفتن چین را حفظ خواهد کرد.

ترامپ روز جمعه اعلام کرد با قرارداد بایت دنس با شرکتهای اوراکل و والمارت موافقت کرده است.

تحت توافق پیشنهاد شده، در هیات مدیره تیک تاک گلوبال پنج مدیر حضور خواهند داشت که شامل دوگ مک میلان، مدیرعامل والمارت است. مقر این شرکت احتمالا در تگزاس خواهد بود و حداقل ۲۵ هزار نفر را استخدام می کند.

در پی اختلاف میان واشنگتن و پکن بر سر این مذاکرات، ارزش تیک تاک زیر سوال رفته است. این شرکت به دنبال ارزش گذاری ۶۰ میلیارد دلاری است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوراکل و والمارت اظهار کردند که تیک تاک گلوبال به دنبال برگزاری عرضه اولیه عمومی سهام در ۱۲ ماه آینده است.

اوراکل به کد سورس تیک تاک و به روزرسانیها دسترسی کامل خواهد داشت تا مطمئن شود شرکت مادر چینی این اپلیکیشن به جاسوسی از ۱۰۰ میلیون کاربر آمریکایی آن نمی پردازد. این غول نرم افزاری اطمینان داده که از کاربران تیک تاک در برابر نفوذ خارجی حمایت می کند.

 

منبع:ایسنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد