جبهه های شکوفایی فناوری در سال جدید

به گزارش فناوری فرهنگی، ما در میانه چهارمین انقلاب صنعتی قرار داریم و سرعت پیشرفت فناوری بیش از گذشته است. شرکت‌ها و افرادی که با سرعت روندهای اصلی فناوری پیش نروند از قافله عقب می‌مانند. دانستن روندهای کلیدی صنعت فناوری به افراد و کسب و کارها کمک می‌کند تا به درک بهتری از فرصت‌های پیش روی خود برسند.

در همین راستا در این گزارش به برخی از مهمترین و نوین‌ترین مسیرهای فناوری در سال پیش رو اشاره می‌کنیم:

هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس کاربردی

هوش مصنوعی یکی از تحول آفرین ترین فناوری‌های عصر حاضر است. در سال جدید سازمان‌های بیشتری از فناوری‌های هوش مصنوعی برای ارتقای سرویس رسانی به مشتری استفاده می‌کنند. در کنار این موارد این فناوری به کاهش هزینه‌ها و مزیت‌های رقابتی به شرکت‌ها کمک می‌کند.

طبق تحقیق مؤسسه IDC در سال جدید تولید و به کارگیری ربات‌ها و نرم افزارهای مجهز هوش مصنوعی بیشتر می‌شود. حجم این ربات‌ها و نرم افزارها که نیروی کار دیجیتال نیز به حساب می آیند تا ۲ سال دیگر رشد قابل ملاحظه‌ای خواهند داشت. به نیروی کار دیجیتال آموزش داده می‌شود تا مانند یک کارمند انسانی فعالیت‌های خاصی را انجام دهد. البته سرعت کارگران دیجیتال بیشتر و نتیجه فعالیت آنان بدون خطا خواهد بود.

همچنین از هوش مصنوعی برای پردازش اطلاعات نیز استفاده می‌شود. این روند به کسب و کارهای مختلف اجازه می‌دهد تا با استفاده از اطلاعات موجود در سیستم‌هایشان یک مدل بصری از فرایندها بسازند و به طور واقعی آن را تحلیل کنند.

از سوی دیگر هوش مصنوعی بیش از پیش در زندگی عادی و روزمره افراد تنیده می‌شود.گجت های مختلف با کمک هوش مصنوعی، هوشمندتر می‌شوند و کنترل خانه و محل کار فرد را ساده‌تر می‌کنند.

در سال جدید میزان استفاده از هوش مصنوعی گسترده‌تر می‌شود و انبوهی از تهیه کنندگان قابلیت‌های شخصی سازی شده و سرویس‌هایی مخصوص انجام فعالیت‌های خاص را عرضه می‌کنند.

انتقال اطلاعات روی دور تند با شبکه اطلاعات G۵

نسل پنجم اینترنت موبایل قابلیت سریع دانلود و آپلود اطلاعات را فراهم می‌کند و با استفاده از آن ارتباطات نیز مستحکم‌تر می‌شود. شبکه‌های اینترنت نسل پنجم نخستین بار از اوایل سال گذشته ایجاد شدند اما همچنان گرانقیمت هستند. در سال جدید احتمالاً میزان نفوذ نسل پنجم اینترنت اوج می‌گیرد و بسته‌ها و طرح‌های ارزان قیمت این نوع اینترنت در دسترس قرار می‌گیرد. همزمان پوشش آن نیز گسترده‌تر می‌شود. به این ترتیب افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده کنند.

شبکه‌های بسیار سریع اطلاعات به افراد اجازه می‌دهند حتی در هنگام حرکت، فیلم و موسیقی را با سرعت و کیفیت بالاتر دانلود و آپلود کنند. افزایش سرعت تبادل اطلاعات به معنای آن است که میزان استفاده از شبکه‌های موبایل گسترش می‌یابد. شرکت‌ها باید تأثیرات گسترش نسل پنجم اینترنت را بر کسب و کارهای خود بررسی کنند. افزایش پهنای باند به معنای آن است که ماشین‌ها، ربات‌ها و وسایل نقلیه خودران می‌توانند اطلاعات را جمع آوری و منتقل کنند. چنین روندی منجر به پیشرفت اینترنت اشیا و ماشین آلات هوشمند می‌شود.

خودروهای خودران یکه تاز حمل و نقل

الون ماسک مدیر ارشد اجرایی شرکت تسلا اعلام کرده تا پایان سال جاری یک خودروی کاملاً خودران و چند وسیله نقلیه با قابلیت‌های خودران در سطوح پایین‌تر می‌سازد. از سوی دیگر محققان پیش بینی می‌کنند قابلیت‌های خودران در سطوح پایین‌تر (مانند پارک خودکار یا تغییر لاین‌ها) به طور گسترده‌تری در خودروها استفاده شوند.

علاوه بر آن سیستم‌های داخلی دیگر خودرو که به طور مستقیم با رانندگ ی مرتبط نیستند مانند قابلیت‌های امنیتی و سرگرمی بیش از پیش اتوماتیک می‌شوند و به اطلاعات به دست آمده از محیط و کاربر و تحلیل آنها اتکا می‌کنند. در همین راستا شرکت وایمو (اززیرمجموعه های آلفابت) چندی قبل آزمایش تاکسی‌های خودران را در ایالت کالیفرنیا آمریکا را تکمیل کرده است. وایمو در ماه نخست این آزمایش بیش از ۶۲۰۰ نفر را جابه جا کرد.

البته خودکار شدن خودروها فقط به اتومبیل‌های شخصی محدود نمی‌شود. حمل ونقل جاده‌ای و دریایی نیز هر روز بیش از پیش به قابلیت‌های خودران مجهز می‌شوند و نوآوری در این فضا احتمالاً ادامه می‌یابد.

با توجه به بالغ شدن فناوری خودران کارشناسان پیش بینی می‌کنند قانونگذاران اقدامات بیشتری برای کنترل فعالیت این وسایل نقلیه انجام دهند. کارشناسان همچنین معتقدند باید قبل از آنکه فناوری خودران به بخشی مهم از زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شود، در قانون، زیربنای فعلی حمل ونقل و نگرش جامعه به این فناوری تغییراتی بنیادین ایجاد شود. در سال پیش رو احتمالاً بحث و گمانه زنی‌هایی درباره گسترش قابلیت‌های خودران خارج از مرزهای فناوری به وجود می‌آید.

درمان‌های شخصی سازی شده برای هر بیمار

در حال حاضر فناوری، صنعت خدمات درمانی را با سرعت بی سابقه‌ای دگرگون می‌کند. توانایی انسان برای دسترسی به اطلاعات از طریق گجت های پوشیدنی (مانند ساعت‌های هوشمند) به کارشناسان قدرت می‌دهد تا مشکلات بهداشتی و سلامتی را بهتر پیش بینی و درمان کنند.

در بخش درمان نیز باتوجه به روندهای پیش رو احتمالاً درمان‌های شخصی سازی شده گسترده‌تر می‌شود. این روند «طب دقت» (precision medicine) نیز نامیده می‌شود. به طور دقیق «طب دقت» با درک تأثیرگذاری یک دارو روی بیماری خاص به پزشکان کمک می‌کند داروی درمان‌های مختلف را با دقت بیشتری تجویز کنند.

هرچند این ایده بسیار نوپا است اما با توجه به پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری (به خصوص در حوزه ژنومیک و هوش مصنوعی)، پزشکان هر روز به درک بهتری از قابلیت‌های بدن انسان برای مقابله با یک بیماری خاص دست می‌یابند. علاوه بر آنچه گفته شد، این روند به پزشکان نشان می‌دهد بدن انسان در واکنش به انواع مختلف درمان یا دارو چه واکنشی نشان می‌دهد.

امنیت سفر با رایانش بصری

«رایانش بصری» شامل سیستم‌هایی می‌شود که می‌توانند اشیا، اماکن، اشیا یا افراد را از تصاویری شناسایی کنند که اطلاعات آنها توسط حسگر یا دوربین جمع آوری شده است. به عنوان مثال این فناوری به دوربین موبایل کمک می‌کند تا تشخیص دهد آیا صورت فرد در کادر عکس قرار دارد یا خیر. همچنین از این فناوری در جستجوی تصاویر گوگل استفاده می‌شود.

در سال پیش جدید، شاهد تجهیز رایانش بصری به ابزارها و فناوری‌هایی خواهیم بود که کاربردهای متعددی خواهند داشت. به عنوان مثال استفاده از این فناوری در خودروهای خودران گسترده‌تر می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا خطرهای پیش رو را رصد و از آنها اجتناب کنند.

از سوی دیگر خطوط تولید کالا در کارخانه‌ها نیز با استفاده از دوربین‌های مجهز به رایانش بصری، کالاهای معیوب یا خرابی تجهیزات را رصد می‌کنند. دوربین‌های امنیتی نیز می‌توانند بدون کمک انسان و نظارت ۲۴ ساعته، هرگونه رویداد غیر معمول را رصد و گزارش کنند. در کنار این موارد رایانش بصری فناوری شناسایی صورت را نیز قدرتمندتر می‌کند.

فناوری شناسایی صورت یکی از مهمترین روندهای فناوری در سال جدید به حساب می‌آید و کاربردهای مختلفی دارد.

واقعیت تعمیم یافته؛ از سرگرمی تا نفوذ به صنایع مختلف

واقعیت تعمیم یافته یا Extended Reality اصطلاحی است که چند فناوری جدید و نوظهور را در بر می‌گیرد. به طور خاص این فناوری به واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی اطلاق می‌شود. واقعیت مجازی(VR) تجربه‌ای دیجیتال و نوین برای کاربر فراهم می‌کند که طی آن فرد با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به دنیایی دیجیتالی وارد می‌شود. در حقیقت این دنیای دیجیتال با جهان واقعی ترکیب شده است. واقعیت افزوده(AR) در نمایشگر موبایل یا صفحه نمایش اشیای دیجیتالی را در دنیای واقعی قرار می‌دهد. واقعیت ترکیبی(MR) نیز در حقیقت امتداد واقعیت افزوده است، به عبارت دیگر کاربران می‌توانند با اشیای دیجیتالی که در دنیای واقعی قرار گرفته اند، کنش و واکنش داشته باشند. این فناوری‌ها مدتی است که عرضه شده اند و تاکنون فقط در حوزه سرگرمی از آنها استفاده شده است اما از ۲۰۲۰ میلادی به بعد این روند تغییر می‌کند و کسب و کارهای مختلف قابلیت‌های فناوری‌های واقعیت امتداد یافته را به کار می‌گیرند.

فناوری بلاکچین در یک قدمی شکوفایی

گمانه زنی و تحلیل‌های مختلفی از فناوری بلاکچین عرضه شده اما با این وجود توضیح کاربردهای آن در یک شرکت فناورانه افراد را سردرگم می‌کند. در سال جدید احتمالاً این روند تغییر می‌کند. بلاکچین در اصل یک فناوری پیشروی دیجیتال است که برای ثبت تراکنش‌ها و ایمن سازی به کار می‌رود.

طی سال گذشته برخی کارشناسان ادعا کردند جنجال‌های حول بلاکچین اغراق آمیز است و این فناوری آنقدرهم کارآمد نیست. اما با ادامه سرمایه گذاری شرکت‌هایی مانند فدکس، آی بی ام، والمارت و مسترکارت در بلاکچین، احتمالاً کاربردهای آن در دنیای واقعی بیش از پیش نمایان می‌شود.

پرینت ۳ بعدی تولید کالا را متحول می‌کند

یکی دیگر از روندهای مهم فناوری در سال جدید، چاپ سه بعدی است. این فناوری تغییراتی بنیادین در حوزه تولید کالاها به شیوه حافظ محیط زیست ایجاد می‌کند. به گفته کارشناسان پلیمرهای حافظ محیط زیست که در پرینتر سه بعدی به کار گرفته می‌شوند، مسیر را برای روند «تولید چرخه وار» فراهم می‌کنند. در تولید چرخه وار کالاهای تولید شده را می‌توان پس از مصرف دور ریخت و دوباره استفاده کرد. این روند خسارت کمتری به محیط زیست می‌زند. همزمان با افزایش آگاهی مشتریان درباره تأثیر محصولات و سرویس‌ها بر زمین، فناوری پرینت سه بعدی بیش از پیش محبوب می‌شود.

افزایش سرمایه گذاری در رایانش مرزی

رایانش مرزی (Edge Computing) یک جز جدید از فناوری‌های نوین است که قدرت رایانش هوش مصنوعی را برای شبکه‌های کوچک اینترنت اشیا فراهم می‌کند. سال گذشته «وب آمازون سرویسز» (زیر مجموعه آمازون) اعلام کرد با شرکت وریزون همکاری می‌کند تا یک نرم افزار ابر G۵ براساس رایانش اج بسازد. همزمان شرکت‌های بیشتری در سراسر جهان شیوه آمازون و وریزون را در پیش می‌گیرند. کارشناسان پیش بینی می‌کنند سرمایه گذاری در این فناوری به شدت اوج بگیرد.

منبع:مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد