دغدغه مجلس برای حل مشکلات با فناوران/ریل گذاری برای دانش بنیان ها

به گزارش فناوری فرهنگی، دکتر مهدی طاهری در رویداد معرفی نیازهای فناورانه حوزه معدن و صنایع معدنی که به صورت انلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه تحریم هستیم و امکان فروش نفت غیر ممکن شده باید در صدد جایگزینی برای این موضوع باشیم.

وی با بیان اینکه معدن و مواد معدنی می تواند جایگزینی برای نفت باشد، بیان کرد: امروزه در حوزه اکتشافات معدنی عقب ماندگی‌هایی داریم؛ اکتشاف با روش‌های سنتی موجب بروز عقب ماندگی‌ها در این حوزه شده است که در این راستا شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند کشور را در این زمینه کمک کنند.

طاهری با بیان اینکه عقب ماندگی در حوزه صنایع معدنی می تواند به واسطه دانش محققان در شرکتهای دانش بنیان رفع شود، بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان می توانند با استفاده از روش‌های تله‌متری و سنجش از دور و تدوین نرم‌افزارهای بومی راهکارهایی را برای اکتشاف و استخراج کم هزینه ارائه کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تامین امنیت معدن و معدنکاران یکی از موضوعات مهمی است که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در راستای رفع مشکلات آنها اقدام کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن و فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: جمع سرمایه گذاری در معدن از بابت ارزی حدود دو میلیارد دلار در سال است که یک میلیارد آن صرف تجهیزات ماشینهای سنگین و قطعات و مابقی صرف تامین مواد می شود.

طاهری به بیان رویکرد مجلس شورای اسلامی در حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان پرداخت و گفت: یکی از دغدغه‌های کمیسیون طرح جهش تولید است از این رو در کمیسیون صنایع و معادن، فراکسیون دانش بنیان تشکیل دادیم تا موانع و خلاهای موجود در پیش روی شرکت‌های دانش بنیان برداشته شود.

وی با اشاره به رویکرد مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه های فعلی مجلس شورای اسلامی در شرایط فعلی حمایت از دانش بنیان هاست که این موضوع راه حل خوبی است.

به گفته وی، اکنون امیدواریم که طرح جهش تولید دانش بنیان که به مجلس رفته به تصویب برسد و ریل گذاری خوبی برای دانش بنیان ها به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ میلیارد دلار واردات در حوزه صنایع معدنی وجود دارد، بیان کرد: امیدوار هستیم که با تکیه بر دانش فناوران و شرکتهای دانش بنیان بتوانیم به حد استقلال و خودکفایی برسیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه حمایت از طرح‌های دانش بنیان یکی از دغدغه‌های مجلس است، افزود: در حال حاضر حجم واردات کشور ۴۰ میلیارد دلار است که هر چه بتوانیم این نیازها را در داخل تولید کنیم به استقلال نزدیکتر خواهیم شد و تحقق این امر نیازمند اعتماد به شرکت‌های دانش بنیان است.

به گزارش مهر، این رویداد به مدت سه روز با برگزاری رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه، نشست ها و کارگاهها برای شرکتهای دانش بنیان برگزار می شود.

منبع: مهرکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد