عروسک‌های مردم شناسی «لر فیلی» رونمایی می‌شوند

به گزارش فناوری فرهنگی، آمن خادمی، طراح عروسک های اقوام ایرانی با اعلام این خبر گفت: پروژه رونمایی عروسک های لر فیلی نتیجه چهار ماه تحقیقات کتابخانه و میدانی یک تیم شامل محقق، طراح عروسک، طراح لباس، طراح صورت و خیاط است که اکنون به ثمر نشسته است.

مدیر خانه عروسکی ماهور با اشاره به اینکه لرهای فیلی در لرستان، همدان، ایلام، کردستان عراق زندگی می کنند، افزود:عروسک های لر فیلی با اسامی دیار(زن) و تیار(مرد) یک زوج عروسکی که شش مدل تنوع لباسی را با خود به همراه دارد.

خادمی که قبلا عروسک تاریخی لیلی  لرهای ممسنی را احیا کرده گفت: با وجود گستره جغرافیایی قوم لر اشتراکات زیادی در لباس آنها وجود دارد که اسامی متفاوتی دارد، به فرض مثال چوغا هم در میان لرهای فیلی هم لرهای بختیاری استفاده می شده. همچنین شال کمر، قبا(سرداری)، دَلگ (کُلنجه)، گلونی یا چارقد و کلاه نمدی در میان لرهای جنوبی، لر فیلی استفاده می شده. یا لباس زن های لربختیاری در فرم شبیه لرهای جنوبی است.

این احیاکننده عروسک های بومی ادامه داد:ما تلاش کردیم هر آنچه در قدیم بوده، برای طراحی لباس استفاده کنیم، همچنین صورت عروسکها با توجه به آناتومی چهره واقعی طراحی کرده ایم.

خادمی که عروسک های اردکانی با نام های «مهرآب، بی بی کُگ و ماه بی بی» را نیز طراحی و بازسازی کرده، گفت:متاسفانه لباس لرهای فیلی در مقایسه با لرهای جنوبی و بختیاری که استفاده روزمره دارد فقط به صورت محفلی پوشیده می شود، ما تلاش کردیم از پارچه های متنوع و طراحی لباس ویژه تری برای لباس عروسکها هم استفاده کنیم که جوانها ترغیب به پوشیدن لباس ها بشوند.

رونمایی عروسک های لر فیلی ۲۸ آذر ماه ساعت ۱۵ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می شود. همچنین ورود برای عموم آزاد است.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد