برنامه صندوق نوآوری برای اعطای تسهیلات بلاعوض ۴۰ میلیاردی به شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش فناوری فرهنگی، محسن نوتاش در رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه معدن و صنایع معدنی، رویکرد اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی را اعلام نیاز و ارائه نیازمندی‌های فناورانه صنایع بزرگ به شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد و افزود: از آنجایی که تاسیس این صندوق بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است؛ از این رو حمایت‌ها و تسهیلات آن نیز معطوف به دانش‌بنیان‌ها است.

وی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از شرکت‌های غیر دانش‌بنیان، اظهار کرد: تا قبل از آنکه، دانش‌بنیانی شرکت‌ها احراز شود، حمایت از آن از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری صورت می‌گیرد که تاسیس آنها بر اساس قانون برنامه سوم توسعه بوده است.

نوتاش، حمایت‌های اعطا شده از سوی صندوق‌ نوآوری را شامل “تسهیلات”، “صدور ضمانت‌نامه” و ” سرمایه‌گذاری” دانست و یادآور شد: به منظور حمایت از شرکت‌های فناور غیر دانش‌بنیان تسهیلات  ۳۰۰ میلیارد تومانی به صندوق‌های پژوهش و فناوری واگذار شده است، ضمن آنکه این دسته از شرکت‌ها می‌توانند در شتابدهنده‌های دانش‌بنیان مستقر شوند تا شتابدهنده‌ها از تیم‌های فناور حمایت کنند.

به گفته وی تاکنون بیش از ۴۰ صندوق پژوهش و فناوری در کشور تشکیل شده است که از این تعداد، ۲۶ صندوق با صندوق نوآوری و شکوفایی قرارداد همکاری دارند.

تسهیلات صندوق به شرکت‌ها

مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات این صندوق را شامل دو دسته تسهیلات “محصول محور” و “شرکت محور” دانست و ادامه داد: تسهیلات محصول محور شامل تسهیلات “نمونه‌سازی”، “قبل از تولید صنعتی”، ” تولید صنعتی”، “لیزینگ”، “استصناع” و “سرمایه در گردش” است.

نوتاش، تسهیلات نمونه سازی را شامل حمایت‌های قرض‌الحسنه با حداکثر تنفس ۳ ساله دانست و یادآور شد: تسهیلات قبل از تولید صنعتی با نرخ ۱۱ درصد با دوره تنفس ۵ ساله است و طی آن شرکت‌ها باید موفق به تولید آزمایشی و پایلوت، دریافت مجوز، تجهیز کارگاه و آماده‌سازی خط تولید شوند.

وی “سرمایه در گردش بانکی”، “سرمایه در گردش فوری”، “خرید ساخت فضای کاری”، “رهن فضای کاری”، “اشتغال پایدار” و “اسناد خزانه اسلامی” را از جمله تسهیلات شرکت محور این صندوق نام برد.

عملکرد صندوق برای حمایت از شرکت‌ها

مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به عملکرد این صندوق در حمایت از شرکت‌ها، گفت: از آذرماه سال ۱۳۹۷ به بعد ۴ هزار و ۳۳۶ میلیارد تومان قرارداد منعقد و مبلغ ۳ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که بیش از ۴.۶ برابر کل عملکرد گذشته صندوق است.

وی همکاری با ۱۵ بانک را از دیگر اقدامات صندوق نوآوری در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و اظهار کرد: در سال جاری برنامه داریم که میزان تسهیلات این صندوق به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان برسد.

وی با بیان اینکه برنامه صندوق برای صدور ضمانت‌نامه در سال جاری بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان است، خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۱ میلیارد تومان حمایت بلاعوض برای بیش از ۳ هزار درخواست شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا شده است که بیش از ۴ برابر سال ۹۷ بوده است.

به گفته وی، در سال ۹۸ از سوی صندوق نوآوری بیش از ۱.۵ میلیارد تومان حمایت بلاعوض از اخذ استانداردها، تاییدیه‌ها و مجوزهای تخصصی و صادراتی صورت گرفته است.

نوتاش یادآور شد: برنامه صندوق برای حمایت بلاعوض در سال ۱۳۹۹ بیش از ۴۰ میلیارد تومان است.

منبع: ایسناکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد