اهمیت مباحث حقوقی طراحی در حوزه اسباب‌بازی برای طراحان

به گزارش فناوری فرهنگی، محسن حموله، مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نشست مجازی سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی گفت: شورای نظارت بر اسباب‌بازی ۳۰ درصد تغییرات در بازی را مجوز ثبت صادر می‌کند و اگر اسباب‌بازی به صورت کامل الگوبرداری از نمونه خارجی باشد، مجوز تولید دریافت می‌کند.

محسن حموله ادامه داد: طراحان جوان و خلاق که به تازگی وارد این عرصه شده‌اند و اسباب‌بازی ایرانی طراحی می‌کنند باید از قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های صادر در شورای نظارت بر اسباب‌بازی مطلع باشند، بر همین اساس اطلاعات مورد نیاز در درگاه اینترنتی شورا لحاظ شده است.

او افزود: در چندین سال اخیر بخش رقابتی جشنواره ملی اسباب‌بازی نیز از طرح‌های ارائه شده در دو بخش ثبت و مجوز تولید اسباب‌بازی برگزیدگانی را داشته که مورد توجه قرار گرفته است.

وی در پایان گفت‌: نکته دیگری که برای طراحان اسباب‌بازی اهمیت دارد بحث حقوقی طرح‌های ارائه شده در این شورا است که در صورت عدم رعایت از سوی افراد این حق برای طراح محفوظ می‌ماند تا از طرحی که ارائه و گواهی‌نامه دریافت کرده، دفاع و از کپی‌برداری آن جلوگیری کند.

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد