تقویت روحیه خودباوری با ترویج موفقیت‌های علمی و فناوری

به گزارش فناوری فرهنگی، محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به فعالیت‌های این ستاد گفت: این ستاد، پیشگام تبدیل علم به فناوری و تجاری‌سازی علم نانو در کشور است و اگر دانشمندان این علم دریافت درستی از چالش‌های پیشرو داشته باشند، می‌توانند نقش مهمی در پیشرفت علم و فناوری در کشور ایفا کنند.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی این ستادها را تشکیل داده و هدف‌گذاری‌های کلان و هدف‌گذاری زمان‌بندی‌شده، به این معنا که ستادها باید در هر مرحله کجا باشند، را نیز معین کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اهمیت ثبت فناوری‌های دانش‌بنیان «پتنت» گفت: با اهمیتی که این موضوع دارد باید جایگاه مناسبی در سطح جهانی به دست آوردیم.

وی افزود: این‌گونه نیست که هر کشوری که اقتصادش را دانش‌بنیان کند فقط به ثبت پتنت متکی باشد؛ اما ثبت پتنت یک پیشران در حوزه علم و تولید ثروت است و اگر ثبت پتنت نباشد گام‌های بعدی که منجر به تجاری‌سازی و تولید ثروت می‌شود، اتفاق نمی‌افتد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: باید با کار فرهنگی و رسانه‌ای پیرامون دستاوردها و موفقیت‌های علمی و فناوری کشور، روحیه خودباوری در کشور تقویت شود.

وی گفت: البته این موفقیت در یک اتاق دربسته به دست نمیآید و باید کار تبلیغی شود و باید پیوست رسانه‌ای در این زمینه‌ها داشته باشیم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران افزود: باید مردم بدانند که نانو فناوری تا چه اندازه به زندگی روزمره آنان گره خورده است و پیشرفت‌های این فناوری تا چه اندازه میتواند زندگی را آسان کند.

وی تاکید کرد: لذا باید محصولاتی که با استفاده از این فناوری در کشور تولید شده و اکنون مورد استفاده است و مردم از آنها استفاده می‌کنند، معرفی شوند.

مخبر دزفولی افزود: همچنین باید میزان تولید ثروت ناشی از این فناوری که در کشور ثبت شده است به مردم گزارش شود؛ مثلاً این موضوع محصولات نانو در کشور درآمدزایی و ثروت آفرینی داشته است که این درآمد زایی در سال ۹۵ حدود ۷۰۴ میلیارد تومان و برای سال ۹۶ بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است، بسیار امیدبخش و دلگرم‌کننده است.

سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: که نانو فناوری این امکان را دارد که وضعیت زندگی مردم را بهبود ببخشد و در کشور تولید ثروت کند.

وی افزود: مسیر توسعه نانو فناوری در کشور با مصوبات و مساعدت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی ممکن شد و این شورا نیروی پیش‌برنده صنعت نانوی کشور است.

وی تأکید کرد: ما برای بررسی فعالیت‌های خودمان در راستای مأموریتی که داریم، شاخص‌هایی مانند توسعه منابع انسانی، تولید علم، توسعه فناوری نانو، توسعه صنعتی نانو و حجم محصولاتی است که به بازار داخلی و جهانی ارائه می‌شود، را مشخص کرده‌ایم تا بتوانیم ارزیابی دقیقی از موقعیت خود انجام داشته باشیم.

سرکار ادامه داد: ما اکنون ۳۵ هزار نفر دانشجو و فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه نانو فناوری داریم و این در حالی است که در آغاز راه تنها ۱۰ استاد در زمینه نانو فناوری داشتیم.

وی گفت: اکنون ۲۴۵۰ عضو هیئت علمی فعال در حوزه نانو فناوری داریم و سال گذشته ۹۳۲۵ مقاله علمی در سطح جهانی منتشر کرده‌ایم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو هم‌چنین با اشاره به فعالیت این ستاد در توسعه این علم در حوزه دانش‌آموزی نیز افزود: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما تشکیل ۲۴۷ نهاد ترویجی فعال در حوزه نانو در سطح دانش‌آموزی بود که این نهادها متولی آموزش معلمان و ترویج نانو در مدارس کشور هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان نیز گفت: در کنار برگزاری المپیاد دانش‌آموزی نانوتکنولوژی، هفته گذشته المپیاد جهانی دانشجویی نانو فناوری را برگزار کردیم که در بخش تجاری‌سازی فناوری نانو کشورمان رتبه اول را به دست آورد

منبع: مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد