حرکت به سمت شهرهای دانش‌بنیان ضروریست

به گزارش فناوری فرهنگی، مهدی جمالی‌نژاد پنجشنبه 19 مهر در آئین بهره‌برداری از 2 ایستگاه قطارشهری و 158 دستگاه اتوبوس درونشهری شیراز، با بیان اینکه انتظام بخشی به نظام شهری موجود و توسعه متوازن در شرایط کنونی امری حیاتی است، خاطرنشان کرد: امروزه در نظام شهری با بیماری سندروم کلانشهری مواجه هستیم.

جمالی‌نژاد ادامه داد: مهاجرت از روستا به شهرهای کوچک و بعد به کلانشهرها و مشکلات زیست محیطی و آسیب‌های اجتماعی که این مهاجرت‌ها به دنبال دارد، از مشکلات مهم کشور است .

معاون عمرانی وزارت کشور با اشاره به مشکلات کلان شهرها اعم از ترافیک، آلودگی هوا و معضلات اجتماعی، گفت: در دهه‌های اخیر رویکرد شهرداری‌ها تغییر کرده است و به سمت پذیرش مأموریت‌های فرهنگی و اجتماعی می روند .

وی با بیان اینکه در زمینه توسعه زیرساخت‌های ترافیکی در کلانشهرها اقدامات زیادی انجام شده است، گفت: در 9 کلانشهر کشور 840 کیلومتر خط ریلی مصوب شده که 294 کیلومتر آن با 193 ایستگاه در حال بهره برداری و 290 کیلومتر دیگر در حال ساخت است .

این مقام مسئول با بیان اینکه سال 1402 تمام 290 کیلومتر باقیمانده از خطوط مترو در حال ساخت کشور تکمیل و آماده بهره برداری می‌شود، گفت: 256 کیلومتر خطوط مترو در دست مطالعه تکمیلی است .

جمالی نژاد گفت: در مجموع کل مسافر سالانه مترو در کلانشهرهای دارای این زیرساخت، 824 میلیون نفرسفر و تعداد واگن مترویی فعال 1739 دستگاه است .

او خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال 1402 با تکمیل خطوط در حال احداث، تعداد مسافران مترو به 2 هزار و 337 میلیون نفرسفر در سال افزایش یابد .

جمالی‌نژاد گفت: مترو تهران با 205 کیلومتر خط در دست بهره برداری و 109 ایستگاه بزرگترین شبکه کشور است که 1438 واگن فعال دارد و روزانه 2500 هزار نفرسفر جابه جایی مسافر انجام می‌دهد.

منبع: ایسنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد