راهکارهای تقویت همکاری‌های گردشگری ایران و عمان بررسی شد

به گزارش فناوری فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در این نشست مجازی گفت: یکی از مأموریت‌های ذاتی و کلیدی دولت در صنعت گردشگری حفظ و تقویت روابط با بازارهای هدف است. کارآمدی این امر می‌تواند بسترساز حضور مداوم بخش خصوصی در جریان گردشگری دو کشور باشد. ضرورت این اقدام در دوران همزیستی با کرونا که سطح فعالیت بخش‌های خصوصی دو طرف به کمینه‌ترین حالت ممکن رسیده است؛ الزامی و حیاتی است. از این رو با همین رویکرد معاونت گردشگری وزارتخانه متبوع اقدام به برنامه‌ریزی برای برگزاری سلسله وبینارهای “تقویت همکاری‌های گردشگری با کشورهای بازار هدف ج. ا. ایران” نموده است که برگزاری وبینار با کشور عمان یکی از آنها است.

وی با بیان اینکه این وبینار با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین برگزار شده است؛ گفت: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تحقق برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری است که با ملاحظات شیوع ویروس کرونا، در مسیر عملیاتی قرار خواهد گرفت.

تیموری افزود: در سال گذشته تبادل گردشگر میان ایران و عمان با رشد دو برابری مواجه بود که این شرایط سرآغاز خوبی در زمینه همکاری‌های این حوزه در ایام کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیش‌بینی‌ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و نیاز است تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط تعیین شده تداوم همکاری‌های گردشگری محقق شود.

معاون گردشگری همچنین افزود: با توجه به تغییرات ایجاد شده در صنعت گردشگری به دنبال انتشار ویروس کووید -۱۹، این‌طور پیش‌بینی شده است که از این پس بیشترین تبادلات و سفرهای انجام شده میان کشورهای همسایه خواهد بود؛ از این رو تقویت همکاری‌های گردشگری با کشور عمان اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. تیموری با اشاره به اینکه پیرو اجرایی شدن سند همکاری‌های گردشگری دو کشور می‌توان برخی اقدامات را علیرغم محدودیت‌های کرونا در مسیر اجرا قرار داد که از مهم‌ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع‌رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک گردشگری به شمار می‌آید.

همچنین در این نشست معاون گردشگری به ارائه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در صنعت گردشگری کشور در مواجهه با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تعیین ضوابط و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زنجیره خدمات این حوزه و نیز ایجاد بستر لازم به منظور تحقق سفر هوشمند از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در همکاری نزدیک با ستاد کرونا و ارگان‌های فرابخشی مرتبط بوده است که تعیین پروتکل ورود گردشگران خارجی به ایران نیز به عنوان اقدامی تکمیل‌کننده پس از بازگشایی مرزها اجرایی خواهد شد.

تیموری در این نشست مجازی بر استمرار مشورت و همکاری‌های آموزشی و پایه‌ای گردشگری میان دو کشور ایران و عمان تاکید کرد و گفت: در حال حاضر علیرغم محدودیت‌های اعمال شده حاصل از انتشار ویروس کرونا در حال حاضر بالغ بر دو هزار پروژه گردشگری در کشور در حال اجراست؛ از این رو در شرایط حاضر نیز از همکارهای گسترده در زمینه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری استقبال خواهیم کرد. معاون گردشگری در پایان پیشنهاد کردند: در چارچوب برنامه اجرایی همکاری‌های گردشگری ضرورت دارد تا بر بندهای عملیاتی و قابل اجرا در دوران کرونا تاکید شود. به همین منظور فعال شدن کارگروه مربوطه می‌توان آغازی دوباره در روابط گردشگری دو کشور را ترسیم کرد.

همچنین در این نشست «میثا المحروقی» معاون گردشگری کشور عمان نیز با اشاره به تغییرات ساختاری در وزارتخانه آن‌ها که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل شده است، بهره مندی از تجارب ج. ا. ایران را ارزشمند و کاربردی دانست. ایشان با اشاره به تاکید وزیر گردشگری سلطنت عمان “جناب آقای السالم المحروقی” بر تقویت روابط متقابل تاکید داشتند و صدور روادید فرودگاهی برای ایرانیان را نشانه‌ای از اهمیت این بازار برای عمان دانستند.

خانم المحروقی تاکید کرد که در حال حاضر تدابیر لازم به منظور تعیین پروتکل‌های بهداشتی به منظور آغاز پروازهای منظم و روابط گردشگری با برخی کشور انجام گرفته که امیدوار هستیم این ارتباط به زودی با جمهوری اسلامی ایران نیز برقرار شود. در حال حاضر کشور عمان تنها پذیرای افراد مقیم در این کشور است. معاون گردشگری کشور عمان همچنین تاکید کرد که طبق دستور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، تقاضای همکاری در سایر حوزه‌ها از جمله سرمایه گذاری، آموزش، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی نیز از ایران وجود دارد که انتظار می‌رود در پی تقویت همکاری‌های گردشگری میسر شود.

منبع: مهرکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد