رونمایی از دستگاه ضدعفونی کننده کتاب و اسباب‌بازی در کشور

به گزارش فناوری فرهنگی، برای اولین بار در کشور دستگاه کاملاً ایرانی ضد عفونی کننده کتاب به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و با شرکت دانش بنیان تهیه و طی مراسمی با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مراسم با حضور امیر حسین قاضی زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد و کلات و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد حسین روشنک، رئیس ستاد مردمی مقابله با کرونا و مدیرعامل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی، حسین شادکام، قائم مقام اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، محمدحسن عفت پناه، معاون فنی مهندسی سپاه امام رضا (ع)، سید حسین موسوی، رئیس مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه فردوسی مشهد، مرتضی کرباسی، دبیر مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی، امین درخشان، مدیرعامل شرکت دانش بنیان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی از همت و تلاش اداره کل کتابخانه های عمومی برای پیگیری راهکاری برای ادامه فعالیت کتابخانه ها در شرایط کرونایی تقدیر کرد و گفت: اندیشه جهادی نیروی پیشران کشور است و این اندیشه در تمامی مشکلات و بحران‌ها یاری رسان کشور بوده است و در حال حاضر نیز با همین اندیشه و تفکر مشکل کووید ۱۹ را نیز پشت سر خواهیم گذاشت.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید زندگی با کووید ۱۹ را یاد بگیرند و در کنار زندگی با این ویروس و حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زندگی خود ادامه دهند و برای حل مشکلات پیش آمده بعد از شیوع ویروس دنبال راهکار مناسب باشیم.

وی ساخت دستگاه داخلی ضد عفونی کننده کتاب و اسباب بازی را در همین راستا ارزیابی کرد و ادامه داد: این دستگاه به حل مشکل اقتصادی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی در حوزه گردشگری، کشاورزی و خدمات نیز کمک خواهد کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این مراسم ضمن تسلیت ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت را گرامی داشت.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص کشور بعد از شیوع ویروس کرونا و ضرورت توجه به دستور العمل های بهداشتی جهت حفظ سلامت کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی از ابتدای شیوع این ویروس راهکارهای مناسب و توصیه شده جهت جلوگیری از ویروس کرونا انجام شده است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: کتاب‌ها و منابع بازگشتی در کتابخانه ها می‌توانند محل مناسبی برای تجمع انواع ویروس، باکتری و قارچ باشند. به خصوص با شرایط ویژه کنونی و وجود ویروس کووید ۱۹، کتاب‌ها حتماً به گندزدایی و یا قرنطینه نیاز خواهند داشت.

وی ادامه داد: تهیه دستگاه ضد عفونی کتاب و اسباب بازی به همین جهت از طرف اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی پیگیری و با تلاش و همت جهادی جوانان خلاق و مبتکر شرکت دانش بنیان ساخته شد و در حال حاضر شاهد آغاز بهره برداری از این دستگاه هستیم.

حسین شادکام، قائم مقام اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز این دستگاه را زمینه‌ای برای استفاده مطمئن از محیط‌های آموزشی عنوان کرد و ادامه داد: مدارس ما با تجهیز به این دستگاه می‌توانند نسبت به استفاده سالم از مسائل و کتب و جزوه‌های آموزشی مطمئن باشند.

رئیس ستاد مردمی مقابله با کرونا خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای هفته دولت گفت: یکی از نکات مهم و راهبردی در این بیانات توجه به نیروی جوان و خلاق و مبتکر کشور در حل مشکلات است و هر جا ما این راهبرد اساسی را مورد وجه قرار داده ایم بر مشکلات فائق آمده ایم.

محمدحسین روشنک ادامه داد: خوشحالیم که امروز در حوزه کتابخانه های عمومی و با تکیه بر استعداد جوانان خلاق کشور ابزاری کاربردی در مقابله با ویروس کرونا ساخته شده است.

وی با اشاره به مشکل اشتغال در کشور به ویژه در حوزه نیروهای باسواد کشور گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و میدان دادن به جوانان زمینه را برای ایجاد کار و حل مشکل اشتغال فراهم می‌کند.

عبادالله عبادی، کتابدار کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و از سازندگان این دستگاه از اخذ گواهی ثبت اختراع این دستگاه به نام خود برای اولین بار در کشور خبر داد و به تشریح عملکرد دستگاه ضد عفونی کننده کتاب و خصوصیت‌ها و مزایای دستگاه پرداخت.

درخشان یادآور شد: این دستگاه برای اولین بار در ایران ساخته شده و نسبت به نمونه مشابه خارجی بسیار ارزان‌تر و دارای قابلیت‌های بیشتری است.

وی تاکید کرد: این دستگاه با استفاده از تشعشع UVC و عملگر یون منفی و فن‌های پرقدرت در جلوگیری از ابتلاء به بیماری‌های ویروسی مانند کووید ۱۹، هپاتیت و سایر بیماری‌های مسری مؤثر است و در حداقل فضا دارای جایگاه مستقل کتاب و اسباب بازی بوده و در هر ساعت تمام قسمت‌ها از جمله جلد و صفحات داخلی را ضد عفونی کرده و ظرفیت مخزن دستگاه در هر بار استفاده بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کتاب است.

گفتنی است این مراسم با رونمایی از دستگاه ضد عفونی کننده کتاب پایان یافت.

منبع:مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد