نگرانی از جاسوسی و نقض حریم شخصی با عینک‌های جدید فیس‌بوک

به گزارش فناوری فرهنگی، فیس‌بوک به تازگی از برنامه‌های خود برای عرضه عینک‌های واقعیت افزوده آریا خبر داده، در عین حال کارشناسان امنیتی در مورد نقض حریم شخصی کاربران با این عینک‌ها هشدار می‌دهند.

به نقل از انگجت، اگر چه عینک‌های یادشده در مرحله اولیه طراحی هستند، اما وجود انبوهی حسگر، میکروفون و دوربین در این عینک برای ضبط صوت، ویدئو و حتی ردگیری حرکات چشمان کاربران می‌تواند داده‌های استثنایی را در مورد هر کاربر در اختیار فیس‌بوک قرار داده و امنیت و حریم شخصی این کاربران را به طور جدی به خطر بیندازد.

فیس‌بوک مدعی است از این اطلاعات برای بهینه سازی نحوه ارائه خدمات با استفاده از فناوری واقعیت افزوده استفاده خواهد کرد، اما سابقه بد این شرکت در زمینه مدیریت اطلاعات خصوصی کاربران باعث شده تا چندان اعتمادی به آن وجود نداشته باشد. به خصوص که فیس‌بوک بارها اطلاعات خصوصی کاربرانش را در اختیار شرکت‌های ثالث قرار داده است.

در یکی از این پرونده‌ها یکی از شرکت‌های همکار فیس‌بوک موسوم به کمبریج آنالیتیکا اطلاعات بیش از ۸۶ میلیون کاربر فیس‌بوک را برای بررسی میزان محبوبیت دونالد ترامپ در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مورد بهره برداری قرار داد. افشای این موضوع به تعطیلی این شرکت و انتقاد شدید از فیس‌بوک منجر شد.

عینک آریا به فیس‌بوک امکان می‌دهد تا در زندگی روزانه هر فرد به طور لحظه به لحظه حضور داشته باشد و حالات چهره و احساسات هر فرد را به طور لحظه به لحظه ردگیری کند. اطلاعاتی که به این شیوه جمع آوری می‌شوند نه تنها برای نمایش تبلیغات مرتبط با سلایق و علایق هر فرد به کار می‌روند، بلکه می‌توانند تمامی جنبه‌های زندگی هر شخص را تحت کنترل فیس‌بوک درآورند.

ردگیری حرکات چشم کاربران عینک واقعیت افزوده آریا به فیس‌بوک امکان می‌دهد از تفکرات و احساسات هر شخص مطلع شود و در نهایت بینش و عقاید افراد را در هر لحظه درک کند. از همین طریق می‌توان رفتار و احساسات اشخاص را هم پیش بینی کرد. لذا فیس‌بوک با عینک آریا می‌تواند آسیب پذیری‌های احساسی افراد را شناسایی کند و در صورت لزوم از آنها برای پیشبرد اهداف تجاری و حرفه‌ای خود سو استفاده کند.

فیس‌بوک می‌تواند از همین طریق استراتژی‌هایی را برای کنترل احساسات و رفتار افراد تبیین کند که آنها نتوانند در برابرشان مقاومت کنند. با توجه به سابقه همکاری فیس‌بوک با دولت و ارتش آمریکا برای جاسوسی از کاربران دسترسی به این حجم از اطلاعات در مورد هر فرد تبعات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ویرانگری خواهد داشت.

منبع: مهرکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد