وعده جهرمی برای فعال شدن ۵G در اینترنت خانگی تا اسفندماه

به گزارش فناوری فرهنگی، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم رونمایی از کاربست‌های نسل پنجم ارتباطات (۵G) در ایران که صبح امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: ۵G رسماً کار خود را در ایران آغاز کرده است و برای تحقق رویای «آینده روشن» خدمات مختلفی بر بستر این فناوری عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مجوز توسعه ۵G به اپراتورها داده شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان دولت، نقاط پرتراکم شهری سراسر کشور به نسل پنجم متصل خواهد شد.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه بخشی از عقب‌افتادگی در حوزه اینترنت ثابت باید توسط ۵G، جبران شود و کاربری ۵G فعلاً برای اینترنت خانگی است، افزود: تا اسفندماه سال جاری با ارتقای شبکه به صورت نقطه‌ای ۵G برای کاربران خانگی فعال خواهد شد.

سند «ایران هوشمند» به شورای عالی فضای مجازی ارائه شد

آذری جهرمی افزود: بخشی از مسئولیت تحقق شعار «آینده روشن» که با وزارت ارتباطات است در قالب برنامه «ایران هوشمند» اجرا می‌شود که این برنامه از دو سال پیش طی پژوهش‌هایی در دانشگاه تهران تهیه و منظومه مدونی از فعالیت‌ها برای آن تدوین شد. برای برنامه ریزی در جهت حرکت همگام تمام بخش‌ها، این سند از سه ماه پیش برای تصویب به شورای عالی فضای مجازی ارائه‌شده است و رئیس جمهوری قول داده که در نوبت بررسی قرار گیرد.

وی یکی از موضوعات کلیدی برنامه «ایران هوشمند» را راه‌اندازی خدمات نسل پنج ارتباطات عنوان کرد و ادامه داد: برای ورود ۳G و ۴G به کشور ۱۲ سال مقاومت صورت گرفت و فرصت طلایی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با این تکنولوژی‌ها از دست رفت. این درحالی است که پیشرفت کشور به این فناوری‌ها وابسته بود.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه «آینده روشن» برای یک فرد نیست بلکه برای یک کشور و نسل است و همه باید برای تحقق آن تلاش کنند، ادامه داد: تا اسفندماه امسال بخش خوبی از ظرفیت کشور روی ۵G متمرکز می‌شود. البته مردم قرار نیست برای این تکنولوژی هزینه بیشتری پرداخت کنند.

انجام ۱۰ درصد توسعه شبکه ملی روی ۵G

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اقتصاد ۵G اقتصاد مطمئنی است و رشد قابل توجهی را برای کشور ایجاد می‌کند، گفت: از امروز فعالیت شتابان کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال و ایران هوشمند رسماً آغاز می‌شود و با توسعه کاربردهای این فناوری، اپراتورهای ارتباطی می‌توانند اینترنت ۵G را به کاربران اینترنت خانگی ارائه کنند.

وی با بیان اینکه ایران پنجمین کشور دارای تکنولوژی ۵G در منطقه خاورمیانه است، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۴، بالغ بر ۱۰ درصد توسعه شبکه ملی اطلاعات در بسترهای جدید مانند نسل پنجم باید انجام شود.

جهرمی از کیش به‌عنوان یک پایلوت برای پروژه خودروهای خودران نام برد و افزود: موضوع سلامت هوشمند و توسعه زیرساخت‌های آن نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و اپراتور ایرانسل انجام می‌شود.

۱۸۰ گیگ اینترنت در شاد مصرف شد

وزیر ارتباطات از استفاده ۱۸۰ گیگ از ظرفیت ۷۰۰ گیگی اختصاص‌یافته به شبکه شاد تا روز گذشته خبر داد و گفت: همین مسئله باعث افزایش ترافیک داخلی در شبکه شده است و اگر به VOD ها نیز اجازه فعالیت داده شود ترافیک داخلی افزایش بیشتری می‌یابد.

وی گفت: از تعداد یکهزار و ۱۰۰ دانشگاه کشور تعداد ۲۰۰ دانشگاه به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و با سرمایه‌گذاری که باید انجام شود بقیه دانشگاه‌های کشور نیز باید به این شبکه متصل شوند.

وزیر ارتباطات با انتقاد از شیوه کنونی آموزش مجازی در کشور گفت: این شیوه مناسب نیست و ما معتقدیم که آموزش در فضای مجازی باید از طریق محتوای مولتی‌مدیا و مناسب این فضا صورت گیرد.

وی از همکاری یکی از اپراتورهای موبایل و مخابرات برای توسعه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای دانشگاه‌ها در مسیر آموزش مجازی در ایام کرونا خبر داد.

منبع: مهرکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد