کارگروه اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب‌بازی راه‌اندازی شد

به گزارش فناوری فرهنگی، ویدا ملکی تشکیل این کارگروه را آغاز جریانی بنیادی در حوزه‌ی این دسته از بازی‌ها دانست و گفت: اسکیپ‌روم‌ها از جمله بازی‌های جدیدی هستند که چند سالی است در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده‌اند.

او افزود: این بازی‌های مهیج و شاد که بر پایه فکر کردن استوار شده‌اند، در ایران نیز رشد روزافزونی داشته‌اند به نحوی که بیش از ۲۰۰ اتاق فرار در کشور مشغول به فعالیت هستند که حدود ۱۵۰ اتاق آن در تهران فعالند.

ملکی وضعیت اتاق‌های فرار را نابسامان دانست و گفت: این اتاق‌ها به بازی‌های صرفاً وحشتناک تمایل بیشتری دارند و بدون نظارت محتوایی رها شده‌اند.

او با بیان این‌که طراحان به شدت در حال توسعه‌ی کمی‌اند، یادآور شد که این اتاق‌های بازی نیازمند توسعه‌ی کیفی با نگاهی محتواگرا بر اساس مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی اسلامی هستند.

رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی تاکید کرد: اتاق‌های فرار یک تفریح خانوادگی است که با تألیف سناریوهایی مناسب و برنامه‌ریزی دقیق، می‌تواند برای خانواده‌ها ساعت‌هایی خوش همراه با سرگرمی بر پایه‌ی اندیشه‌ورزی را فراهم آورد.

به گفته او، اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون در سال ۹۸ با رویکردی تربیتی و آموزشی اولین اتاق فرار ویژه نوجوانان را با تاکید بر جایگزینی نام «رمزگشا» به جای اتاق فرار، در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه‌اندازی کرد.

شورای نظارت بر اسباب‌بازی با هدف نظارت بهتر و دقیق‌تر بر محتوای اتاق‌های فرار، تعیین رده‌بندی سنی برای هر اتاق فرار و ایجاد بستری سالم برای این تفریح خانوادگی کارگروه اتاق فرار را تشکیل داده است.

کارگروه تخصصی اتاق فرار متشکل از مسیح خدابخشیان کارشناسی ارشد مهندسی الکترومکانیک دانشگاه بروکسل، سورنا نقی‌خانی مهندسی صنایع، برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها، سیدحامد حسینی مهندس عمران و صمد خطیبی کارشناسی ارشد طراحی تعاملی از دانشگاه صنعتی دلفت هلند است.

دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند.

منبع:مهر

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد