۱۲۰۰ میلیارد سود گردشگری ۲۰۱۶

به گزارش فناوری فرهنگی، در ابتدای این گزارش، سازمان جهانی گردشگری به صنعت توریسم به‌عنوان کلید توسعه، رونق و رفاه کشورها اشاره و اعلام کرده است، تعداد مقاصد گردشگری جهانی به‌طور مداوم رو به رشد بوده و با افزایشی که در سرمایه‌گذاری در این صنعت صورت گرفته، تبدیل به پیش‌برنده اصلی توسعه اجتماعی و اقتصادی ازطریق خلق شغل و تجارت‌های جدید، سودهای صادراتی و گسترش زیرساختارها شده است.

صنعت توریسم عملا به‌طور توقف‌ناپذیری طی دهه‌های اخیر رشد کرده که نشان‌دهنده قدرت و دوام این صنعت با وجود به‌وقوع پیوستن شوک‌های مقطعی است. تعداد مسافران گردشگری جهانی از ۲۵‌میلیون نفر در کل جهان در سال۱۹۵۰ به ۲۷۸‌میلیون نفر در سال۱۹۸۰ و بعد به ۶۷۴‌میلیون نفر در سال۲۰۰۰ و یک‌میلیاردو ۲۳۵‌میلیون نفر در سال۲۰۱۶ رسید.

درآمدهای جهانی صنعت توریسم ازطریق مقاصد بین‌المللی از دومیلیارد دلار در سال۱۹۵۰ به ۱۰۴میلیارد در سال۱۹۸۰ و بعد از آن به ۴۹۵میلیارد در سال۲۰۰۰ و ۱۲۲۰میلیارد دلار در سال۲۰۱۶ رسید.

در سال۲۰۱۶، تعداد کل گردشگران جهانی ۳.۹درصد یا ۴۶میلیون نفر نسبت به سال قبل افزایش داشت. این هفتمین سال رشد متوالی بالاتر از حد متوسط بعد از پایان بحران اقتصادی جهان در سال۲۰۰۹ بود. چنین تداومی از رشد قدرتمند، از دهه۱۹۶۰ تابه‌حال به ثبت نرسیده بود.

این در حالی است که رخدادهای منفی امنیتی زیادی هم صورت نگرفت. بعضی جهت‌های گردشگری تغییر کردند، اما بیشتر مقاصد توانستند به‌خاطر تقاضای سفر بالاتر، ارتباط جهانی بیشتر و حمل‌ونقل هوایی مقرون‌به‌صرفه‌تر، رشد مثبت خوبی را به ثبت برسانند.

باتوجه به تقسیم‌بندی‌های سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، منطقه آسیا و اقیانوس آرام بیشترین رشد را از نظر ورودی‌های مسافران بین‌المللی با ۹درصد افزایش به ثبت رساندند که بعد از آن آفریقا با ۸درصد و قاره آمریکا با ۳درصد جا گرفتند. پربازدیدترین منطقه جهان که اروپاست، با ۲درصد رشد نتایج مختلطی را به ثبت رساند و داده‌های در دسترس برای منطقه خاورمیانه حاکی از این است که تعداد توریست‌های ورودی به آن با کاهشی ۴درصدی مواجه بوده است.

در سال۲۰۱۶، فرانسه، ایالات‌متحده، اسپانیا و چین به صدرنشینی خود در زمینه تعداد توریست‌های واردشده در سال ادامه دادند. از نظر درآمد کسب‌شده از توریست‌ها، باز هم ایالات‌متحده و اسپانیا در رتبه‌های اول و دوم هستند و بعد از آن‌ها تایلند قرار دارد که سال گذشته به رتبه سوم رسیده بود. از این منظر چین چهارم است. فرانسه و ایتالیا به رتبه‌های پنجم و ششم ارتقا پیدا کردند و از نظر تعداد توریست‌های ورودی، بریتانیا، مکزیک و تایلند به رتبه‌های ششم، هشتم و نهم رسیدند.

چین، ایالات‌متحده و آلمان در صدر توریسم به سمت خارج از کشور در مناطق خود قرار گرفتند و از نظر خرج در این زمینه هم در رتبه‌های نخست هستند.

انتظار می‌رود بین سال‌‌های۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ هر سال تعداد توریست‌های واردشده به کشورها در سطح بین‌المللی ۳.۳درصد افزایش پیدا کند و به این ترتیب به ۱.۸میلیارد نفر تا سال۲۰۳۰ برسد.

این آمار با استناد به گزارش «توریسم به سمت ۲۰۳۰» منتشرشده توسط سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل ارائه شده است که می‌گوید بین سال‌های۲۰۱۰ و ۲۰۳۰، انتظار می‌رود تعداد توریست‌های ورودی در مقاصد رو به توسعه (با رشدی ۴.۴درصدی در سال) با نرخی دوبرابر اقتصادهای توسعه‌یافته (۲.۲درصد در سال) افزایش یابد.

سهم اقتصادهای رو به توسعه از بازار جهانی توریسم از ۳۰درصد در سال۱۹۸۰ به ۴۵درصد در سال۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است و انتظار می‌رود تا سال۲۰۳۰، این سهم بازار به ۵۷درصد برسد.

اگر این اقتصادها بتوانند به چنین سهمی از توریسم جهانی دست پیدا کنند، به این معنی خواهد بود که بیش از یک‌میلیارد نفر از توریست‌‌های واردشده به کشورها در سطح جهان، متعلق به این اقتصادها خواهند بود.

آمارهای جداول سازمان جهانی گردشگری در مورد ایران که در ردیف کشورهای آسیای جنوبی جای گرفته است، نشان می‌دهد که در سال۲۰۱۰، چیزی نزدیک به سه‌میلیون نفر (دومیلیون‌و۹۳۸هزار نفر) از دیگر کشورهای جهان وارد کشور شده‌اند که این تعداد در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به‌ترتیب به ۴.۹۶۷میلیون و ۵.۲۳۷میلیون نفر افزایش پیدا کرده است که به‌ترتیب رشد ۴.۲ و ۵.۴درصدی را نسبت به سال‌های پیش از خود نشان می‌دهد. با این حال، در سال۲۰۱۶ تعداد توریست‌های ورودی به ایران به رقم ۴.۹۴۲میلیون کاهش پیدا کرد که نشانگر افت ۵.۶درصدی نسبت به سال۲۰۱۵ است.

از نظر درآمدهای کشور از صنعت توریسم، آمارهای سازمان توریسم جهانی حاکی از آن است که در سال۲۰۱۰، ایران ۲.۴۳۸میلیون دلار درآمد داشت که این درآمد در سال۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با به ثبت رساندن رشدی مداوم به‌ترتیب به ۳.۸۴۱میلیون دلار و ۳.۸۶۸میلیون دلار رسیده است.

آماری از درآمدهای صنعت گردشگری ایران از ورود توریست‌های جهانی در سال۲۰۱۶ در این گزارش به ثبت نرسیده است

منبع: صباکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد