استفاده از قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار

به گزارش فناوری فرهنگی، علی‌اصغر مونسان؛ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب افزود: در این قانون ۱۰درصد به‌عنوان سهم گردشگری و ۱۰‌درصد نیز به‌عنوان سهم صنایع‌دستی مشخص شده است که باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب بتوانیم از این قانون برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در روستاها و مناطق عشایری به بهترین نحو استفاده کنیم.

معاون رئیس‌جمهوری ابتدا در دیدار خود با علی‌محمد شاعری؛ نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه درباره مهم‌ترین اهداف و فعالیت‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این سه شهر استان مازندران گفت‌و‌گو کرد و سپس در دیدار با جلال میرزایی؛ نماینده ایلام، ایوان، سیروان و چرداول به بررسی مهم‌ترین موضوعات سازمان متبوع خود در این چهار شهر استان ایلام پرداخت.

مونسان در دیدار با میرزایی؛ نماینده ایلام، ایوان، سیروان و چرداول، گفت: به‌دنبال افزایش اعتبارات سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در قانون بودجه سال۹۷ هستیم.

او گفت: به‌عنوان مثال در حال حاضر عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۷۵هزار تومان است که تنها ۱۰هزار تومان آن به سازمان میراث‌فرهنگی اختصاص می‌یابد در‌حالی‌که با تخصیص کامل این رقم می‌توان از آن به‌عنوان هزینه‌های تشویقی برای افزایش ورود گردشگران خارجی استفاده کرد.

مونسان همچنین به جاذبه‌های گردشگری استان ایلام و آثار فرهنگی‌تاریخی این استان تاریخی اشاره کرد و افزود: مردم نباید در تعطیلات فقط راهی شمال شوند بلکه مناطق بسیار زیبایی در کشور و در استان‌های مختلف ازجمله ایلام وجود دارد که می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های سفر برای گردشگران داخلی قرار گیرد.

او اضافه کرد: بر همین اساس به‌دنبال تبیین چند مسیر گردشگری در کشور هستیم تا مردم بتوانند از تمام زیبایی‌های ایران به‌خوبی بازدید کنند که در این خصوص برش‌های استانی نیز تهیه شده و به استان‌های مختلف ابلاغ می‌شود.

در این دیدار همچنین موضوعاتی مانند تملک اراضی در تپه باستانی ایوان و محوطه تاریخی دره‌شهر و نیز احداث پایگاه میراث‌فرهنگی با مشارکت شهرداری در محوطه تاریخی سیروان مورد بررسی قرار گرفت و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دستورات لازم را در این خصوص صادر کرد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در دیدار با همایون هاشمی؛ نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب، موضوعات مرتبط با اثر ثبت جهانی تخت‌سلیمان را مورد بررسی قرار داد.

در این دیدار هاشمی؛ نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب با اشاره به تخت‌سلیمان گفت: محوطه زیبای تخت‌سلیمان یکی از قابلیت‌های مهم گردشگری در این منطقه است که در کنار آن نیز ۱۶۵اثر دیگر ثبت ملی شده‌اند که درحقیقت یک زنجیره کاملی از آثار تاریخی است و می‌توان با احداث یک مجموعه گردشگری و اقامتی در کنار این اثر ثبت جهانی به توسعه گردشگری در این منطقه بیش از پیش کمک کرد.

او همچنین خواستار تقویت ساختار اداری میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در تکاب شد که معاون رئیس‌جمهوری دستورات لازم در این خصوص را صادر کرد.

مونسان در این دیدار با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری تصریح کرد: در این آیین‌نامه سهم هر استان به‌طور کامل مشخص شده و باتوجه به این‌که در این قانون ۱۰درصد به گردشگری و ۱۰درصد نیز به صنایع‌دستی اختصاص یافته، باید بتوانیم از این فرصت با برنامه‌ریزی مناسب به‌خوبی استفاده کنیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین با حبیب‌اله نیکزادی؛ نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر نیز دیدار کرد و در این دیدار درباره موضوعاتی مانند مرمت ارگ بم، رونق گردشگری روستایی و نیز توسعه صنایع‌دستی بحث و تبادل‌نظر شد.

نیکزادی نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در این دیدار گفت: ارگ بم به‌عنوان یک شکوه تاریخی و اثر بسیار زیبا در حوزه میراث‌فرهنگی عامل مهمی در توسعه گردشگری و جذب گردشگر است که البته بخش زیادی از این اثر بی‌نظیر در زمین‌لرزه بم در سال۸۲ تخریب شد و درخواست ما از سازمان میراث‌فرهنگی این است که در مرمت این اثر تسریع شود.

او افزود: ارگ بم، دو قنات تاریخی، بخشی از بیابان لوت و باغ‌شهر بم آثاری هستند که در یونسکو ثبت جهانی شده‌اند و در حال حاضر صد اثر آماده برای ثبت جهانی داریم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: بم اولین تمدنی است که در آن انسان‌ها از خشت و گل استفاده کردند. این سابقه تمدنی در بم و سایر بخش‌های مختلف استان کرمان نعمت‌های بزرگی است و درحقیقت مردم ما روی اقیانوسی از ثروت زندگی می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد نتوانسته‌ایم به‌خوبی از این ثروت‌های خدادای استفاده کنیم لذا انتظار ما از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این است که با برنامه‌های مناسب زمینه بهره‌گیری اقتصادی از مواریث فرهنگی تاریخی را فراهم کند.

در این دیدار همچنین درخصوص پایگاه میراث جهانی ارگ بم گفت‌و‌گو شد که مونسان گفت: به معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی ابلاغ شده که تمام پایگاه‌های میراث‌فرهنگی باید در شمای سازمانی ادارات کل میراث‌فرهنگی در هر استان قرار گیرند و تحت نظر ادارات کل فعالیت کنند.

محمدحسن طالبیان؛ معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این دیدار با ارائه توضیحاتی درخصوص مرمت ارگ بم گفت: در زلزله بم در سال۸۲ به سازه و بنای اصلی بم آسیب جدی نرسید بلکه باتوجه به این‌که این بنا پیش از آن چندین‌بار مورد مرمت قرار گرفته بود در این زلزله بخش‌های مرمت‌ شده آسیب دیدند که البته مرمت مجدد این بخش‌ها در دستور کار قرار دارد و تاکنون ۷۰درصد نیز مرمت شده است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز گفت: نگاه ما این است که گردشگری باید در اقتصاد نقش ایفا کند. روزی مجبور خواهیم شد از این صنعت استفاده کنیم چرا که تنها حوزه‌ای که می‌تواند ما را در مسیر توسعه قرار دهد، گردشگری است.

او افزود: برخی از کشورهای همسایه که در صنعت گردشگری پیشرفت کرده‌اند نمونه‌ای از اهمیت صنعت گردشگری در رونق اقتصادی است. گردشگری اقتصاد سوم جهان است. با سرمایه‌گذاری ۵۰‌میلیون تومانی در صنعت گردشگری می‌توان شغل ایجاد کرد، درحالی‌که این رقم در صنعت ۵۰۰‌میلیون تا یک‌میلیارد تومان است

منبع: صبا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد