سالانه ۲۵۰میلیون دلار صنایع دستی ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود

به گزارش فناوری فرهنگی، بهمن نامور مطلق در مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی کشور در اراک، اظهار داشت: در حال حاضر میزان صادرات صنایع دستی کشور تا سه‌برابر افزایش پیدا کرده و در داخل کشور نیز با اقدامات صورت‌گرفته وضعیت استقبال از صنایع دستی بهبود یافته است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: صنایع دستی هر کشور، اولین عرصه مواجهه توریست‌‌ها و گردشگران با فرهنگ آن کشور بوده و از این لحاظ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

وی گفت: در همین راستا تلاش کردیم صنایع دستی به تکرار افتاده را دانش‌بنیان و ایده‌محور کنیم تا کاربردی‌تر شده و پاسخگوی سلیقه امروز جوانان باشد. درحقیقت صنایع دستی ما از رمانتیسم فرهنگی به یک رئالیسم اقتصادی رسیده که در تلاش است در عرصه اقتصادی نقش‌آفرینی کند و تنها ابزار احیای حس نوستالژیک ایرانی نباشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور بیان داشت: صنایع دستی ایرانی جلوه و نشانی از اقتصاد مقاومتی است و ترویج صنایع خُرد، راهی برای مقابله با نئولیبرالیسم است که تلاش در توزیع ثروت دارد.

نامورمطلق تصریح کرد: نمایشگاه‌‌ها تقریبا ۱۰درصد از گردش مالی صنایع دستی کشور را به خود اختصاص می‌دهند و علاوه بر فراهم آوردن جایگاهی برای انجام فعالیت اقتصادی، فرصتی برای گفتمان‌سازی و آشنا کردن عموم با صنایع دستی است که جلوه زیبایی‌شناسی منقول ما هستند و نیاز به حراست و حفاظت دارد.

وی ادامه داد: از نتایج بهره‌گیری از ظرفیت‌‌های صنایع دستی کشور، به هویت‌بخشی ملی، ارز‌‌آوری و کارآفرینی می‌توان اشاره کرد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: صادرات رسمی اعلام‌شده صنایع دستی کشور سالانه ۲۵۰میلیون دلار است و ما با یک‌میلیون دلار در حوزه صنایع دستی، بیش از ۱۰برابر یک‌میلیون دلار نفتی اشتغال‌زایی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ارزش افزوده در صنایع دستی بسیار بالاست و همچنین این صنعت نیازی به مشارکت شرکت‌‌های خارجی ندارد.

نامورمطلق گفت: بسیاری از زیرساخت‌‌های قانونی در دولت یازدهم برای صنایع دستی آماده شده و ما امیدواریم که در آینده، صنایع دستی ما دارای ساختار قانونی شده و استفاده از صنایع دستی در منازل، باعث اشاعه فرهنگ ایرانی می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: متنوع‌ترین صنایع دستی دنیا در ایران وجود دارد و ما برای اشاعه فرهنگ زندگی به سبک ایرانی اسلامی باید از این صنایع در منزل خود استفاده کنیم و این فرهنگ و تنوع اقلیمی را زنده نگه داریم.

بنا بر این گزارش، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: می‌خواهیم صنایع‌دستی را از یک رمانتیسم فرهنگی به یک رئالیسم اقتصادی تبدیل کنیم.

بهمن نامور‌‌مطلق، در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر سیما، درمورد برگزاری بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی با موضوع «صنایع‌دستی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها»، گفت: نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از اول تا هفتم شهریور۹۶ در سالن‌های۸ و ۹ و سری۲۵ نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

نامور‌مطلق، با اشاره بر لزوم شناساندن صنایع‌دستی ایران در دنیا ازطریق بازدید هیات‌های تجاری موفق از نمایشگاه، گفت: امسال هیات‌های تجاری بیشتری از نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ایران دیدن می‌کنند تا به این وسیله هنرمند و تولیدکننده ایرانی بتواند به‌طور مستقیم با خریدار و صادرکننده ارتباط بگیرد و درنتیجه به رشد صنایع‌دستی و تجاری شدن آن کمک بیشتری شود.

او در بخش دیگری از سخنانش، با تاکید بر افزایش حمایت‌ها و کمک‌های غیر‌نقدی به هنرمندان در نمایشگاه امسال، افزود: در این نمایشگاه سعی کرده‌ایم به هنرمندانمان بیشتر کمک کنیم. باتوجه به افزایش مدت‌زمان نمایشگاه تا هفت روز، معاونت صنایع‌دستی با مشارکت بیشتر مبلغ هزینه غرفه‌ها را برای هنرمندان پایین‌تر آورده‌ایم تا بیشتر به انگیزه فروش در هنرمندان کمک شود.

منبع: صباکانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد