دستمزد یک میلیاردی کمدین مشهور، رکوردها را جابجا کرد

به گزارش فناوری فرهنگی، یکی از کمدین‌های سینمای ایران که پیش از این دستمزد نیم میلیاردی دریافت کرده بود، اکنون با اوج گیری سینمای کمدی و افت چشمگیر فروش آثار اجتماعی، با پیشنهاد یک میلیاردی مواجه شده که در نهایت احتمالاً دریافتی بیش از یک میلیارد تومان را در پی خواهد داشت؛ رکوردی که نشان از سوددهی بسیار بالای کمدی‌ با همه دردسرهایش دارد.

به گزارش «تابناک»؛ با افزایش چشمگیر اقبال عمومی نسبت به فیلم‌های کمدی، دستمزد کمدین‌های مشهور رو به فزونی گذاشته و یکی کمدین‌های درجه دو که اساساً حرفه‌اش سینما نبوده، دریافت‌های چند صد میلیونی داشته و برخی منابع از ثبت رقم 300 میلیون تومان برای این کمدین در قراردادهای تازه‌ترین نقش آفرینی‌هایش خبر می‌دهند.

با این اوصاف، اصلاً عجیب نیست که بازیگران مطرح‌تر درخواست‌های بیشتری داشته باشند و هزینه تولید به ویژه در آثار کمدی به شکل چشمگیری افزایش یابد. رقابت سرمایه گذاران و تهیه‌کنندگان برای تولید آثار کمدی با تکیه بر گزینه‌های محدودِ موجود منجر به افزایش رقم پیشنهادها شده و طبیعتاً بازیگر که شغل دارای امنیت بالایی نیست، رقم بالاتر را ترجیح می‌دهد.

با همین رویکرد، دستمزد یکی از بازیگران سینمای ایران به یک میلیارد رسیده است. بخش قابل توجهی از این رقم نقدی پرداخت و بخش دیگری نیز در قالب سهمی از فیلم در نظر گرفته شده است. برخی بازیگران برای فیلم‌هایی که ظرفیت فروش بالایی دارند، با استفاده از در نظر گرفتن سهام به جای بخشی از قرارداد، سود کلانی را می‌برند که این کمدین نیز با همین فرمول، در نهایت احتمالاً دستمزدی بیش از یک میلیارد تومان به دست می‌آورد.

با توجه به اینکه عمده فروش سینمای ایران در سال 1396 به آثار کمدی بازمی‌گردد و سینماداران نیز به شدت به دنبال اکران فیلم‌های کمدی به دلیل ضریب بالای اشغال‌های سالن‌های میزبان آثار کمدی هستند و کار پخش‌کننده و تهیه کننده در اکران آثار کمدی ساده‌تر است، به همین دلیل دور از انتظار نیست که شاهد افزایش چشمگیر فیلم‌های کمدی در صف اکران باشیم.

بازگشت یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در سینمای ایران، نیاز به سه میلیارد تومان فروش دارد و تجربه‌ چند سال اخیر نشان داده که ریسک بازگشت سرمایه و سودآوری پروژه‌های کمدی بسیار کمتر از درام‌های مرسوم سینمای ایران است. با این اوصاف، احتمالاً تولید آثار کمدی گران‌تر می‌شود و چه بسا برخی با توجه به کشش بالای تماشاگران ایرانی به آثار کمدی، سراغ تولید آثار بی‌کیفیتی بروند که اعتماد تماشاگر را سلب می‌کند.

بالاترین رکورد فروش در سینمای ایران به فیلم «نهنگ عنبر: سلکشن رویا» تعلق دارد که دنباله‌ای بر فیلم «نهنگ عنبر» است و با توجه به فضای کنونی سینمای ایران، به نظر می‌رسد تنها یک کمدی می‌تواند رکورد «نهنگ عنبر 2» را بشکند و از مرز 21 میلیارد تومان در گیشه عبور کند؛ هرچند با سیاست‌های مدیریت سینما در حوزه اکران از جمله فیلم سوزی، بعید است حتی یک کمدی درجه یک نیز به سادگی بتواند به این موفقیت دست یابد.

منبع: تابناک

 

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد