قم شرایط بسیار خوبی برای تولید نرم افزار و بازی های رایانه ای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ایرانی دارد

به گزارش فناوری فرهنگی، علیرضا باباخان افزود: قم در حوزه های مختلف صنعتی و تولیدی فعال است اما اصلی ترین ظرفیت این استان دربخش فرهنگ و حوزه های مرتبط با آن نهفته است و به همین دلیل شرکت های دانش بنیان و فناور با توانمندی بالا درقم به تولید نرم افزار و بازی های رایانه ای با مضامین اسلامی می پردازند.
وی بیان کرد: فعالیت درزمینه تولید محصول های فرهنگی در بخش پویانمایی، نرم افزار و بازی های رایانه ای، به دلیل استقبال نوجوانان و جوانان که جمعیت زیادی از کشور را تشکیل می دهند، فرصت های شغلی و بازار تجاری بسیاری مطلوبی را پدید می آورد.
وی ادامه داد: دراستان قم شرکت های دانش بنیانی وجود دارد که به صورت تخصصی به تولید نرم افزارهای اسلامی و بازی های رایانه ای با مضامین دینی فعال هستند و مدیران آن با قابلیت های این حوزه فناوری به خوبی آشنایی دارند.
باباخان گفت: بخش قابل توجهی از مدیران و کارکنان این شرکت ها را حوزویان و کارشناسان علوم دینی تشکیل می دهند که علاوه بر تحصیل در حوزه های علمیه در زمینه تولید نرم افزار و ساخت بازی های رایانه ای هم صاحب ایده و نظر هستند.
وی بیان کرد: برخی از این شرکت ها توانسته اند محصول های خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنند و این نشان می دهد سطح کیفیت آثار تولید شده توسط آنان تا چه اندازه بالا و مورد قبول است.
وی ادامه داد: تقویت رابطه میان شرکت های دانش بنیان و حوزه های علمیه منجر به تولید آثار فاخر دینی در عرصه دیجیتال خواهد شد و جایگاه استان قم را در تولید نرم افزارهای اسلامی ارتقا می دهد.
این پژوهشگر برتر استان قم، گفت: برای نمونه حوزه های علمیه می توانند خدمات مشاوره ای خود را در عرصه های مختلف از طریق شرکت های دانش بنیان و تولید آثار دیجیتال به مردم ارائه دهند.
وی بیان کرد: حوزویان می توانند به عنوان مشاور در کنار برنامه نویسان شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه تولید آثار دیجیتال، قرار گیرند و به آن ها محتوای فکری ارائه دهند تا محصول تولید شده مطابق با ارزش های اسلامی باشد.
وی ادامه داد: برای مثال،یکی از نیازهای مورد توجه جامعه امروز، تولید آثار پویانمایی با محتوای پاک، به ویژه در بخش کودک و نوجوان مبتنی بر فرهنگ اسلامی ایرانی است که در این زمینه هم، حوزویان می توانند با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، مفاهیم موجود در تاریخ اسلام را به زبان امروزی برپایه فیلم‏ها و پویانمایی‏هابه خانواده ها ارائه دهند.
باباخان با اشاره به اهمیت حمایت از نرم افزارهای تولید شده توسط متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان، گفت: علاوه بر دستگاه های دولتی که باید برای انجام فعالیت های خود از نرم افزارهای داخلی استفاده کنند، مردم نیز باید با خرید نرم افزارها و بازی های ایرانی و استفاده نکردن از نمونه های خارجی، از این محصول ها حمایت کنند تا بازار تولید آثار دیجیتال و اشتغال ایجاد شده در این عرصه، روز به روز در کشور رونق بیشتری پیدا کند.
وی بیان کرد: همچنین مجلس شورای اسلامی و دولت نیز باید برای رعایت حقوق تولید کنندگان آثار دیجیتال و جلوگیری از تکثیر غیرمجاز آن ها در فضای مجازی تلاش نمایند و اجازه ندهند عده ای سودجو به امنیت سرمایه گذاری در این حوزه، آسیب وارد کنند.

منبع:ایرنا

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد