75 درصد تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می‌شود/ صادرات صنایع دستی اسکو به ترکمنستان و تاجیکستان

به گزارش فناوری فرهنگی، محمداسماعیل سعیدی با بیان اینکه 75 درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می‌شود، اظهار داشت: سالیان دور بخش عمده‌ای از صنایع دستی در روستاها و به دست زنان تولید می‌شد و این تجارت اقتصاد روستا را رونق می‌بخشید.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع دستی نشانه‌ای از تاریخ و قدمت هر منطقه از کشور است، افزود: در حال حاضر رونق صنایع دستی عاملی برای احیای روستا، جلوگیری از مهاجرت مردم از روستا به شهر، توسعه اقتصاد بدون وابستگی به نفت و افزایش ارزآوری است.

تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است

وی با بیان اینکه تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است، بیان کرد: در کشور ما زنان، بسیاری از محصولات صنایع دستی را زنده نگه داشته‌اند؛ برخی از صنایع دستی شهرستان اسکو به کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و … صادر می‌شود که این صادرات از یک سو به اشتغال زنان کمک می‌کند و از سوی دیگر ارزآوری بسیاری برای کشور به همراه دارد.

سعیدی با اشاره به اقدامات لازم برای رونق تولید صنایع دستی، اظهار کرد: دولت باید از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت کند؛ برخی از صنایع دستی به  صورت چمدانی انجام می‌شود چراکه در گمرک موانع بسیاری برای صادرات آن وجود دارد.

عرضه صنایع دستی به صورت تجاری انجام نمی‌شود

وی با بیان اینکه عرضه صنایع دستی به صورت تجاری انجام نمی‌شود، تأکید کرد: یکی از راه‌های رونق تولید صنایع دستی حمایت از صادرات و رفع موانع گمرکی است همچنین باید مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شود و از واردات صنایع دستی جلوگیری شود ؛ متاسفانه در کشور ما نه تنها از صادرات صنایع دستی حمایت نمی‌شود بلکه موانع بسیاری نیز در مسیر آن ایجاد می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات زنان تولیدکننده صنایع دستی، مطرح کرد: بیشتر زنان صنایع دستی را در منازل خود تولید می‌کنند در صورتی که این زنان درصدد دریافت مجوز باشند اداره مربوطه از ارائه مجوز خودداری می‌کند و وجود کارگاه‌های مجهز را الزامی می‌داند این در حالی است که آنها توانایی اجاره مکان‌هایی مجهز برای تولید را ندارند بنابراین ناچارند تولید محصولات صنایع دستی را رها کنند.

 

منبع:فارس

کانال-1-300x74

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد